Mehr Haber Ajansı’nda yer haber göre cumhurbaşkanlığı seçimine katılmak için 17 aday Seçim Komisyonuna başvurdu.

Türkiye, İsrail'in saldırısını kınadı Türkiye, İsrail'in saldırısını kınadı

Daha önce adaylığı Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilen Ahmedinejad, kayıt işlemleri sonrası düzenlediği basın toplantısında, halkın bir çok kesiminden yeniden cumhurbaşkanı olması konusunda gelen istekler sonucunda adaylık başvurusu yaptığını söyledi.

Bu sürecin ülke için yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini söyleyen Ahmedinejad, cumhurbaşkanı olması halinde hükümetinin temel hedefinin ülkedeki yoksulluk sorununu ortadan kaldırmak olacağını belirtti.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre Ali Laricani, Mahmoud Ahmadi Beghash, Mohammad Khoshchehra, Abdul Naser Himmati, Saeed Jalili, Qudrat Ali Heshmatian, Abbas Moqtadaei, Mustafa Kavakbian ve Mohammad Reza Sabaghian adaylık için Seçim Komisyonuna başvurdu.

İran Seçim Merkezi Sözcüsü Mohsen İslami, 20 Mayıs’ta 14. cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı tarih olarak 28 Haziran'ın Koruma Konseyi'ne önerildiğini bildirmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 19 Mayıs Pazar günü helikopterle, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmıştı.

İran devlet televizyonu, helikopter kazasında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın yanı sıra Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim'in de aralarında yer aldığı 9 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Arama kurtarma ekipleri olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmaların güçlükle sürdüğünü bildirmişti. Enkazına 15 saatlik çalışma sonrasında ulaşılmıştı.

Reisi'nin helikopterinde bulunan Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ile 3 mürettebatın da kazada yaşamını yitirdiği aktarılmıştı.

Helikopterin enkazı, Türkiye'ye ait Akıncı İHA tarafından bulunmuştu.

Yaşamını yitirdiğinde 63 yaşında olan İbrahim Reisi, 2021'de göreve gelmişti. 2017'de cumhurbaşkanlığı seçimlerini rakibi Hasan Ruhani karşısında kaybeden Reisi, İran'ın dini lider Ali Hamaney'in halefi olarak görülüyordu.

Editör: Haber Merkezi