İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu 100 kişilik heyet Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) öncülüğünde sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş insanlarıyla bir araya geldi.

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen toplantıda, Hakkâri’nin ekonomik potansiyelinin artırılması ve iş istihdamının geliştirilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı. 

Toplantıya; Hakkari Valisi Ali Çelik, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Meclis Başkanı Ender Yılmaz, İSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Taş, Hakkari TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar ile ASRİAD İl Başkanı Hüseyin Korkmaz katıldı.

Hakkari'nin zengin kültürel mirası, gelenek ve görenekleri, tarihi eserleri, lezzetli yöresel yemekleri, dağcılık ve nehir sporları gibi doğa aktiviteleri, rafting, kampçılık ve kayak gibi çeşitli spor olanaklarını tanıtan bir video gösterimi yapıldı. 

Toplantıda konuşan Hakkari Valisi Ali Çelik, Hakkari’nin ihtiyaç duyduğu temel şeyin yatırım olduğunu belirtti ve Türkiye’nin dört bir yanından yatırımcıları kente davet etti. 

Şemdinli Kaymakamı Ateş, vatandaşlarla bayramlaştı Şemdinli Kaymakamı Ateş, vatandaşlarla bayramlaştı

Hakkari'de maden sektörünün canlandığını söyleyen Vali Çelik, "Tarımsal anlamdaki aktiviteler artıyor, ticaret boyutu büyüyor ama buna ilave bir güç ve destek lazım. İstanbul lazım, İstanbul'un gücü, iş adamlarının gücü lazım. Burada ihtiyaç duyduğumuz temel şey yatırım, özellikle sanayi yatırımı" dedi.

Hakkari için yapılacak şey olduğu belirten Vali Çelik, kentin coğrafyasının güzelliğini anlattı ve Hakkari insanın hoşgörüsüne dikkat çekerek, Hakkari’nin İstanbul’un gücüne ihtiyacı olduğu mesajını verdi.

Hakkari'nin temel ihtiyacının yatırım olduğunu vurgulayan Vali Çelik, “Hakkarililer zaten başlamış; maden sektörü canlanmaya başlamış, tarımsal anlamdaki aktiviteler artıyor, ticaret boyutu büyüyor ama buna ilave bir güç ve destek lazım. İstanbul lazım, İstanbul'un gücü, iş adamlarının gücü lazım. Burada ihtiyaç duyduğumuz temel şey yatırım. Özellikle sanayi yatırımı. Sizlerin vesilesiyle buradan ülkemizin tüm kamuoyuna, sanayicilerine, iş adamlarına Hakkari'ye gelmelerine, Hakkari'ye yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle Yüksekova Organize Sanayi Bölgemizin inşallah altyapı ihalesi kısa bir sürede yapılacak. 3 tane sınır kapımız var, iki ülkeye komşuyuz. Dış ticaret endeksi yapılabilecek tüm yatırımların aslında merkezi olabilir" 

‘Hakkari’nin huzuru İstanbul’un huzurudur’ diyen İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise  Hakkari markası çok gizemli bir marka olduğunu ve Hakkari markasının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.  

Hakkari'nin huzurlu ve güvenli bir şehir olduğuna dikkat çeken Bahçıvan, “Bu markayı güçlendirmek lazım, kabul etmek gerekiyor ki çok zor bir coğrafya, Türkiye'nin ulaşımı da yaşamı da en zorlu coğrafyası. Bazen zorluklardan fırsat çıkarmak gerekiyor. Bu zorlukları iyi değerlendirmek gerekiyor. İnsanın hayatında başka hiçbir coğrafyada kolay kolay göremeyeceği, anılarına farklı farklı izler bırakacak ve hayallerini zorlayacak olan bir mecranın içindeyiz. Belki de Türkiye'mizin en büyük servetlerinden bir tanesi. Burayı doğru kullanmak ve değerlendirmek lazım. Bu imkanı ve bu kaynakların gündemini başka gündemlerle değiştirmemek lazım. Geleceğe dair neler yapılabileceği noktasına kafa yormak lazım. Yıllardan beri bizi kilitleyen ve bizi hep açmaza götüren ve ne yazık ki nesillerin istifade etmesinin önünde duran zorlukları el birliğiyle kaldırmak gerekiyor. Bu konuda burada yaşayanlar kadar bizim gibi İstanbul'da yaşayanlara da görev düşüyor. Bizim Hakkari'nin sorunlarını, konularını sadece Hakkari'ye bırakacak bir lüksümüz yok. Buraların huzuru, İstanbul'un huzuru, buraların huzursuzluğu İstanbul’un huzursuzluğu" ifadelerini kullandı.

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Taş ise Hakkari’nin iki ülkeye sınırı bulunan stratejik bir konuma sahip olduğunu kentin genç ve dinamik nüfusuna rağmen Türkiye’de en fazla işsizliğin olduğu kent olduğunu kaydetti. 

Hakkari’de orta ölçekte sanayi işletmelerinin bulunduğunu ve sadece ilin ihtiyaçlarını karşılayan küçük üretim firmaları bulunduğuna dikkat çeken Taş, Hakkari’den İran’a açılan Esendere gümrük kapısı ile Irak’a açılan Üzümlü ile Derecik sınır kapılarında yaşanan sorunlara dikkat çekti. 

Hakkari’nin küçük bir madencilik kenti olduğunu vurgulayan Taş, “Hepimizin ortak arzusu ve çabası ülkemizin birliği, bütünlüğü ve kardeşliğidir. Bugüne kadar tek amacımız insanımızın refahı, ekonomik ve sosyal kalkınma, üretim ve istihdama katkı sunmaktır" dedi. 

Editör: Zeki DARA