Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik başkanlığında Valilik toplantı salonunda kentteki deprem hazırlıkları ele alındı.

AFAD Daire Başkanları Levent Uçarlı ile Güray Karakaya'nın da katıldığı toplantıda konuşan Vali ve belediye Başkan Vekili Ali Çelik Hakkari’nin en önemli ve tek gündeminin deprem olduğunu söyleyerek il genelinde depreme ilişkin yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları değerlendiren Vali Çelik,  Hakkâri’nin kentsel dönüşümünün sağlanması ve depreme dirençli bir kent haline gelmesi için başlatılan çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Deprem öncesi alınacak önemlerin önemine dikkat çeken Vali Çelik, Hakkari ve Yüksekova ilçesindeki yapıların deprem performanslarının belirlemek için Hakkari Üniversitesi ile Yüksekova ve Hakkari Belediyesinin işbirliği yaptığını hatırlattı.

Hakkâri Üniversitesi nünyesinde kurulacak deprem araştırma laboratuvarında, en az 2500 bina için KAROT testi ( bina dayanıklılık testi ) yapılacağı bilgisini paylaşan Vali Çelik, İl Jandarma, İl Emniyet ve Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 57 Arama Kurtarma ekibi kurulduğunu, 870 personelin eğitilerek gerekli malzemelerin tedarik edileceğini söyledi.

Deprem tedbirleri kapsamında Hakkâri Merkeze 600, Yüksekova ilçesine 2000 adet deprem çadırı temin edildiği bilgisini veren Vali Çelik, kentte iki ayrı lojistik merkezinin kurulması için ise çalışmaların devam ettiğini bildirdi. 

Hakkari'nin kendi Milli gücünü kurması gerektiğine dikkat çeken Vali Çelik, AFAD daire  başkanlarından; "Hakkâri’mizin depreme hazırlıklı olabilmesi için bizlere bir yol haritası çıkarın ayrıca lojistik depolarımız ile konteyner kentlerin yapılacağı alanlarda inceleme yaparak eksikliklerimizi tamamlanması konusunda teknik destek verin şeklinde talimatlarını ileterek, toplantı katılımcılarına; ‘’ ilk müdahaleyi yapabilecek şekilde hazır olmalıyız, elimizdeki imkânları geliştirmeliyiz ‘’ ifadelerini kullandı. 

Toplantıya Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Buğra Karadağ, Tayyar Emre Mahmutoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazmi Yakar, AFAD İşl Müdürü Resul Karadeniz, Hakkari Belediye Başkan Yardımcısı Hamit Zibek ve Kurum Müdürleri katıldı.

Kaynak: Zeki DARA