Şırnaklı kepçe operatörü 30 yaşındaki Ferhat Aykut (30) 2021'de sosyal medya üzerinden Almanya’da yaşayan moda tasarımcısı 28 yaşındaki Ukraynalı Aurika Smirnov ile tanıştı. Bir süre sosyal medya üzerinden arkadaşlık yapan Aykut, 2022 yılında Smirnov’u, çalıştığı Muğla’nın Bodrum ilçesine davet etti.

Son yıllarda çelik konstrüksiyon yapılara talep arttı Son yıllarda çelik konstrüksiyon yapılara talep arttı

Burada tatil yapan çift bir süre sonra evlilik kararı aldı. Ailesinin de onayını alan Ferhat Aykut, Aurika Smirnov ile Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Taşdelen (Kürtçe ismiyle Nêrweh) köyünde 2 gün 2 gece süren düğünle dünya evine girdi.

Düğünde geline 600 bin liralık takı, damada da 400 bin liralık para takıldı.

Smirnov, meşalelerin yakıldığı, havai fişeklerin atıldığı ve yüzlerce kişinin katıldığı düğünde kiras ve fistanlar giyerek halay çekti. Metrelerce uzanan halay zinciri, havadan da görüntülendi.

DHA'ya konuşan Ferhat Aykut, ailesinin kararını duyduklarında olumlu karşıladıklarını ifade ederek, “Düğün çok güzel geçti. Kendisi Ukraynalı, 3 yıllık birlikteliğimiz var ve çok mutluyuz. Dil olarak hala zorluklar yaşanıyor. Üstesinden geliyoruz ama. Düğüne gelen herkese teşekkür ederim. Akrabaların ne tepki vereceğini düşündük, ama önemli olan ‘sevgi ve aşk’ dedik, ailemiz de olumlu karşıladı” ifadelerini kullandı.

Başta korktuğunu ancak Ferhat’ı sevdiği için kararından vazgeçmediğini belirten Aurika Smirnov ise “Türkiye çok iyi bir ülke. Dürüst olmak gerekirse önce çok korktum ama sonra yapmaya karar verdim ve hiçbir şeyden pişman değilim. Bu harika bir kültür, harika gelenekler, her şey harika. Düğünümü gerçekten çok beğendim, tüm konuklar çok güzel ve şık giyimli. Çok memnun oldum” diye konuştu.

Ferhat’ın ablası Çimen Aykut da Aurika Smirnov ile işaret ve çeviri programlarıyla anlaşabildiklerini söyleyerek şunları söyledi:

“İnsanların birbirlerini sevmeleri için aynı dili konuşmalarına gerek olmadığını düşünüyorum. Bir insanı sevdiğini hissetmek için, aynı dili konuşmaya gerek yok.

Aynı kültüre sahip olman gerekmiyor. Bunları hisler ve hareketlerle de ifade edebiliyorsunuz. Bunu da gelinimiz sayesinde bir kez daha anladık. İlk gördüğümde şaşırmıştım. ‘Evleneceğim’ dedi kardeşim. İşaret diliyle, çeviri programlarıyla anlaşıyoruz."

Kaynak: DHA