Meteoroloji'nin son raporuna göre, 14. Bölge için hava durumu önemli ölçüde değişiyor. Rapora göre, bölgedeki hava sıcaklıkları mevcut değerlerden 2 ila 4 derece daha düşük olacak. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, ayrıca önemli bir uyarıda bulunarak kar yağışı riskine dikkat çekti.

Yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. Özellikle Bitlis, Hakkari ve Muş illerinde sabah saatlerinden itibaren, Van'da ise öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Bu yağışların zaman zaman kuvvetli olabileceği ifade edildi. Yüksek rakımlı bölgelerde karla karışık yağmur ve kar yağışı olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceği ve rüzgarın güneyden ve batıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği belirtiliyor. Van'da en yüksek sıcaklığın 17 derece olması beklenirken, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde ise en yüksek sıcaklığın 18 derece olacağı öngörülüyor.

Başkan Kaya gazetecilerle bir araya geldi Başkan Kaya gazetecilerle bir araya geldi

Meteoroloji yetkilileri, bu kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım düşmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda vatandaşları uyardı. Bu hava durumu değişiklikleriyle başa çıkabilmek için yerel yönetimler ve halkın birlikte çalışması önem arz etmektedir.