Şırnak Siirt,Batman ve ilçelerinde yaşayan koçerler  havaların ısınmasıyla yaylalara göç etmeye başladı.

Her yıl çıktıkları yaylalardaki obalarına yerleşen Koçerlerin bazıları taş ile çevrili obalarda kalırken, bazıları ise ata gelenekleri olan kıl çadırları tercih ediyor.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden  Hakkari'de yüksek rakımlı yaylalar yaz aylarında sıcak illerden gelen çok sayıda göçer aileye ve binlerce küçükbaş hayvana ev sahipliği yapıyor.

Yaz boyunca hayvanlarını verimli arazilerde otlatmak için Batman, Şırnak, Siirt ve Mardin gibi illerden gelerek yaylalarda kurdukları çadırlarda konaklayan göçerler, zorlu yaşam koşullarına rağmen hayvancılığı sürdürüyor

Şırnak'te geçen hafta Hakkari'ye gelen Koçerler hayvanlarını beslemek için kentin Üzümcü Kanıqıl yaylasına çıktı.

Yaylaya çıkan besiciler  bu yıl ilkbahar yağmurlarıyla bitki örtüsünün daha çok canlandığını söyledi.

Öte yanda pancar toplamak için bölgeye çıkan Üzümcü Köyü gençleri yaylada Koçerlere koyun sağma, odun toplama  ve diğer işlerinde yardımcı oldu.

Seyhan Ailesinin taziye teşekkür mesajı Seyhan Ailesinin taziye teşekkür mesajı

Koçerler Hakkari'nin misafirperverlik ve bitki örtüsü bakımında çok güzel bir şehir olduğunu söyledi.

Hakkari'de 4 ay kaldıktan sonra tekrar memleketlerine döneceklerini dile getiren besiciler şunları kaydetti.

"Hayvanlarla ilgileniyoruz, sağımlarını yapıyoruz. Sütten peynir yapıp satıyoruz. Göçerlik zahmetli ama güzel bir yaşam tarzı. Buranın yaylaları çok güzel. Genelde Şırnak, Siirt ve Batman'dan göçerler buraya geliyor. Buranın yaylaları yüksek. Otlar çabuk sararmıyor. Bu da hayvan için bir nimet. Hayvanlar yazın serin yerde kalınca süt ve ette daha yüksek verim alıyoruz. Günümüzün büyük bölümü hayvanlarla uğraşmakla geçiyor" diye konuştu.

Muhabir: ZEKİ DARA