Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, "Biz komşu olarak istikrarsızlıklarla uğraşan ve terör örgütlerinin cirit attığı değil demokratik, müreffeh bir Suriye görmek istiyoruz. Suriye'nin evlerini terk etmek zorunda kalmış milyonlar için güvenli bir yer haline gelmesini herkesten çok biz arzu ediyoruz. Böyle bir iklime ne kadar kısa sürede kavuşulursa herkes için, özellikle Suriye halkı için o kadar iyi olacaktır. İç siyaset gibi dış politikada da sıkılı yumrukların açılmasında büyük fayda olduğuna inanıyoruz. Bunun için kiminle görüşülmesi gerekiyorsa geçmişte olduğu gibi görüşmekten imtina etmeyiz" dedi. 

Kabine, yaklaşık bir ay aranın ardından yoğun bir gündemle Ankara-Beştepe'de toplandı.

Hakkarili Er ailesinden taziye teşekkür mesajı Hakkarili Er ailesinden taziye teşekkür mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı sona erdi. 

Toplantıya, dün Sağlık Bakanlığına atanan Kemal Memişoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına atanan Murat Kurum da katıldı.

Erdoğan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

"Ormanlarımıza sahip çıkma konusunda tüm vatandaşlarımızdan daha fazla itina bekliyorum"

"Yapay zeka tabanlı sistemler başta olmak üzere pek çok teknolojik imkanlar gücümüze güç katmaktadır" diyen Erdoğan, "Gece gündüz demeden yangınlara karşı cansiperane mücadele eden bütün kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Yaz sıcaklarının artık çok yoğun yaşandığı günlere girdik. Ormanlarımıza sahip çıkma konusunda tüm vatandaşlarımızdan daha fazla itina bekliyorum. En ufak ihmalin büyük zararlara sebep olacağını unutmayalım" ifadelerini kullandı.

Tarım alanında hükümete yönelik eleştirileri haksız bulduğunu söyleyen Erdoğan, "Hükümetlerimizin tarım politikalarını eleştirenlerin çoğu bilgiden ziyade önyargılarla hareket etmektedir. Her mesele gibi maalesef tarım konusuna da istismar malzemesi olarak bakıyorlar. Her çiftçiye bedava traktör vaat edenler, daha sonra bunu dikkat çekmek için söyledik dediler. Bunlar öyle seçim meydanlarında dalga konusu yapılacak işler değildir. Tarım ciddi uğraştır, çok stratejik bir sektördür. Hükümet olarak tarıma sektörün ciddiyetine, önemine uygun anlayışla yaklaştık. Son 21 yılda, 1 trilyon 364 milyar lira tarım desteği verdik. Yaş çay alım fiyatının yanında üreticilerimize destekleme primi uygulamasını ilk kez biz başlattık" dedi.

“Şahsen takip ediyorum, bakanlarımıza gerekli talimatı veriyorum”

Çiftçilerin şikayetlerini takip ettiğini belirten Erdoğan, "Buğday fiyatlarında dünya piyasasının üzerindeyiz. Yurt dışı ekmeklik buğday fiyatı yerinde ton başına 248 dolardır. Toprak Mahsulleri Ofisi alım fiyatı ton başına 359 dolar olup, dünya fiyatlarından 89 dolar yüksektir. Hasat döneminde üreticimizi koruma amacıyla dahilde işleme rejimiyle hububat ithalatını 15 Ekim'e kadar durdurduk. Toprak Mahsulleri Ofisimiz alımla ilgili süreçleri titizlikle yürütüyor. Aldığımız bütün tedbirlerine rağmen çiftçimizin, üreticimizin memnuniyetsizliği, şikayeti olabilir. Bunları da Cumhurbaşkanı olarak şahsen takip ediyorum, bakanlarımıza gerekli talimatı veriyorum. Milletin efendisi olan çiftçimizin mağduriyetine izin vermeyiz. Son 21 yıldır iyi ve kötü gününde nasıl çiftçimizin yanında olduysak bundan sonra da yanlarında olacağız" şeklinde konuştu.

“Kiminle görüşülmesi gerekiyorsa geçmişte olduğu gibi görüşmekten imtina etmeyiz”

Suriye'deki gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulunan Erdoğan, Beşar Esad ile görüşülebileceğini de belirterek "Biz komşu olarak istikrarsızlıklarla uğraşan ve terör örgütlerinin cirit attığı değil demokratik, müreffeh bir Suriye görmek istiyoruz. Suriye'nin evlerini terk etmek zorunda kalmış milyonlar için güvenli bir yer haline gelmesini herkesten çok biz arzu ediyoruz. Böyle bir iklime ne kadar kısa sürede kavuşulursa herkes için, özellikle Suriye halkı için o kadar iyi olacaktır. İç siyaset gibi dış politikada da sıkılı yumrukların açılmasında büyük fayda olduğuna inanıyoruz. Bunun için kiminle görüşülmesi gerekiyorsa geçmişte olduğu gibi görüşmekten imtina etmeyiz. Elbette bunu yaparken Türkiye'nin menfaatlerini referans alacak ama bu süreçte bize güvenen, bize sığınan, bizimle ortak hareket eden hiç kimsenin mağdur olmasına da izin vermeyeceğiz. Türkiye dostlarını yarı yolda bırakan bir devlet değildir ve olmayacaktır" dedi.

“Kayseri'de kaos planı tezgahlandı”

Kayseri'de Suriyelilerin evlerine düzenlenen saldırılara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir. Bu hassas çizginin yok sayılmasına, çiğnenmesine eyvallah demeyeceğiz. Geçmişte etki ajanları ve provokatörler eliyle ülkemize hangi bedellerin ödetildiğini gayet net hatırlıyoruz. Kayseri'de son derece iğrenç, rezil bir taciz vakası üzerinden aynı kaos planı tezgahlandı. Bu oyunun ikinci perdesi ise Suriye'nin kuzeyinde Türk çıkarlarına ve varlığa yönelik sahnelendi. Bölücü terör örgütü artıkları ve iş birlikçilerin tarafından kotarılan bu oyunu kimin yazdığını, bunlara kimlerini figüranlık yaptığını çok çok iyi biliyoruz. Allah'ın izniyle ne biz ne milletimiz ne de Suriyeli kardeşlerimiz bu sinsi tuzağa düşmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

“Bayrağımıza uzanan elleri kırmasını biliriz”

"Nefret söylemlerine, faşizme, ırkçı vandallığa ve provokasyonlara boyun eğmeyeceğimizi tekrar altını çizerek söylemek istiyorum" diyen Erdoğan, "Bayrağımıza uzanan elleri kırmasını bildiğimiz gibi ülkemize sığınan mazlumları uzanan elleri de kırmasını biliriz. Kimse kendini polisin, hakimin, devletin yerine koyamaz. Kayseri'deki olaylar sonrasında ortalığı yakıp yıkan 474 provokatör gözaltına alındı. Dün de Suriye Milli Ordusu güçleri ve güvenlik kuvvetlerimiz, Suriye'nin kuzeyindeki kışkırtmalara gerekli müdahalelerde bulundu. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz bölücü niyetlere karşı vatanımızı koruyoruz ve koruyacağız" şeklinde konuştu.

"Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok"

Devamında ise Erdoğan, "Hangi kirli ellerin bu işlerin arasında olduğunu mutlaka ortaya çıkaracağız. Türkiye'nin Suriye'deki mevcudiyeti bir teröristan kurulmasında en büyük engeldir. Onları rahatsız etmeyi sürdüreceğiz. Bölücü terör tehdidi ortadan kalkarsa biz de üzerimize yaparız. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok, kimsenin egemenliğinde de gözümüz yok. Biz yalnızca bölücü niyetlere karşı vatanımızı koruyoruz ve koruyacağız. Silahlarının namlusu ülkemize çevrili eli kanlı caniler orada var oldukça biz de ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

Erken seçim tartışması

14-28 Mayıs 2023'te genel seçimlerin, 31 Mart 2024'te de yerel seçimlerin yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Tarihimizde sandıkta tezahür eden iradeyi yok sayanların olduğu da ülkemizin bir gerçeğidir. Son dönemde bu kibirli tavrın, seçmen iradesinin yok sayma aymazlığının tekrar nüksettiğini görmekteyiz. Geçen hafta tekrar gündeme taşınmak istenen erken seçim tartışmalarına bu zaviyeden bakılması gerektiği kanaatindeyiz.

Bu tartışmalar muhalefet bünyesinde giderek kızışan iç savaşın dışa yansımalarından ibarettir. Tabi yeni hükümet sisteminde erken seçim diye bir kavram da yoktur. Bunun yerine, cumhurbaşkanı ya da meclisin seçimlerin yenilenmesi kararı alınması vardır. Hiçbir temeli olmayan bu tarz sahte gündemlerle muhalefet kendi içindeki bilek güreşini perdelemeye çalışmaktadır. Hükümet olarak bu tartışmaların ne tarafıyız ne de muhatabıyız.

Biz sadece ve sadece işimize odaklanıyoruz. Türkiye son 1 yılını seçim gündemiyle geçirmişken bölgemizde her gün yeni bir kriz, çatışma patlak verirken, dünya belirsiz girdabında sürüklenirken, ülkemizin ve milletimizin çözülmesi gereken bunca meselesi var iken, sırf eski ve yeni takım arkadaşlarına çalım atmak için bu tür şartlara meyledilmesini doğru bulmuyoruz."

Editör: Haber Merkezi