İsrail hükümet kaynakları, İran'ın İsrail'e hava saldırısı başlattığını duyurdu.

İsrail, cumartesi akşamı yaptığı açıklamada İran'a ait insansız hava araçlarının İsrail'e doğru fırlatıldığını ve savunma sistemlerinin bu uçakları vurma pozisyonu aldığını açıkladı.

İsrail hükümeti, tehdit altındaki bölgelerde yaşayanlara güvenli yerlere sığınma emri veren sirenleri çalmaya hazır olduklarını da duyurdu.

Kıbrıs'taki İngiliz üslerinden kalkan savaş uçakları İsrail'e destek verdi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bölgesindeki İngiliz egemen üslerinden, Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bazı savaş ve tanker uçakları, İran-İsrail gerilimi üzerine kalkış yaptı.

New York Times gazetesinin haberine göre Kıbrıs'ta Limasol kenti yakınlarında "egemen üs" statüsünde bulunan Akrotiri (Ağrotur) Hava Üssü'nden RAF'a ait savaş ve tanker uçakları kalkış yaptı.

Bir İngiliz yetkili, Kıbrıs'ta üslenen İngiliz savaş uçakları ve havada yakıt ikmali yapan uçakların Irak ve Suriye'nin kuzeydoğusu semalarında 'terörle mücadele' görevinin büyük bölümünü üstlendiğini söyledi.

Yetkili, böylece normalde bu bölgelerde görev yapan Amerikan savaş uçaklarının İran'ın saldırısına karşı İsrail'i savunmak üzere havalandığını açıkladı.

İran: Konu sonuçlanmış sayılabilir

İran'ın Birleşmiş Milletler misyonu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının BM'nin meşru müdafaa tüzüğüne uygun olduğunu belirtti ve İsrail'le yaşanan çatışmanın kısasa kısasla sona erebileceğini söyledi.

Açıklamada "İran'ın askeri eylemi, Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik tesisimize yönelik saldırısına karşılıktı. Konu bir sonuca bağlanmış sayılabilir. Ancak İsrail rejiminin yeni bir hata yapması halinde İran'ın yanıtı çok daha sert olacaktır." denildi.

Batılı ülkelerden İran'ın saldırısına kınama

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını bildirdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, X hesabından yaptığı paylaşımda, "İran rejiminin İsrail'e yönelik pervasız saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyorum. İran bir kez daha kendi arka bahçesinde kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, "Fransa, İran'ın İsrail'e karşı başlattığı saldırıyı en sert şekilde kınıyor." ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de Tahran ve Tel Aviv Büyükelçileriyle yakın temas halinde olduğunu belirterek "Başbakan ve Savunma Bakanı'yla da konuştuk. Hükümet, her türlü senaryoyu ele almaya hazırdır." yorumunu yaptı.

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından, Orta Doğu'daki durumun çok endişe verici olduğunu belirterek, “Bugün erken saatlerde Hollanda ve diğer ülkeler, İran'a İsrail'e saldırmaktan vazgeçmesi yönünde net bir mesaj gönderdi.” paylaşımında bulundu

Hizbullah'tan açıklama: İsrail'e onlarca roket fırlatıldı

Hizbullah gece yarısından hemen sonra yaptığı açıklamada Golan Tepeleri'ndeki bir İsrail kışlasına onlarca roket attığını duyurdu.

Açıklamada bombardımanın İran saldırısıyla bağlantılı olup olmadığına değinilmedi.

Lübnan devlet haber ajansı daha önce ülkenin güneyinde İsrail sınırına yakın bölgelerde yoğun bir İsrail bombardımanı olduğunu bildirmişti.

İsrail'in Lübnan sınırına yakın bölgelerinde sirenler çalmaya başlamıştı.

Öte yandan Reuters haber ajansı, Husilerin de İsrail'e yönelik insansız hava araçlarıyla saldırı başlattığını duyurdu.

Dört ülkenin hava sahası tamamen kapalı

Gerçek zamanlı uçak uçuş bilgilerini paylaşan Flightradar24 sistemine göre İsrail, Ürdün, Irak ve Lübnan hava sahalarının tamamı şu anda kapalı durumda.

İsrail, İran saldırısına nasıl karşılık vereceğini görüşecek

İsrailli bir askeri yetkili, İsrail ordusunun pazar günü yerel saatle sabah 6 civarında İran saldırısına nasıl karşılık verileceğine karar vermek üzere bir durum değerlendirmesi yapacağını söyledi.

Askeri protokol gereği isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkiliye göre onlarca İsrail uçağı, İran füzelerini düşürmek için havalanmış durumda.

Yetkili, İsrail'in gelen füzeleri İsrail hava sahasına ulaşmadan önce vurmaya çalışabileceğini ve Ürdün'ün kendi semalarına giren herhangi bir İran füzesini düşürmesinin de mümkün olduğunu söyledi.

İran medyası: İsrail'e balistik füze fırlatıld

İran medyası İsrail'e yönelik insansız hava araçlarının yanı sıra balistik füzelerin de fırlatıldığını duyurdu. Balistik füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarına göre çok daha hızlı ve etkili füzeler.

Devlete ait IRNA haber ajansı, ismini vermek istemeyen bir yetkiliye dayandırdığı haberinde balistik füzelerin saldırının bir parçası olduğunu belirtti.

Halihazırda İran semalarında yavaş hareket eden ve bomba taşıyan Shahed-136 insansız hava araçları görülüyor. Ancak bunlar daha kolay düşürülebiliyor.

Balistik bir füze, ses hızından birkaç kat daha hızlı bir şekilde uzaya doğru bir yay yörüngesinde hareket ediyor.

İsrail balistik füzeleri hedef alabilen füze savunma sistemlerine sahip ancak İran'ın cumartesi günü geç saatlerde başlattığı saldırı gibi çok sayıda insansız hava aracı ve füzeyi içeren büyük bir saldırıda, saldırının başarıya ulaşma olasılığı daha yüksek.

ABD: 400-500 insansız hava aracı ve füzeler fırlatıldı

Amerikan ABC News'e konuşan üst düzey bir ABD yetkili, İran saldırısının 400-500 insansız hava aracı ve füzeden oluştuğu söyledi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, sayısını söylememekle birlikte İsrail'e yönelik insansız hava araçları ve seyir füzeleriyle saldırı başlatıldığını açıklamıştı.

İsrail: Füzelerin etki alanı Golan Tepeleri ve Necef Çölü'ndeki İsrail üssü

İsrail ordusundan iki askeri yetkiliye göre İran ve Irak'tan düzinelerce insansız hava aracı ve seyir füzesi fırlatıldı.

New York Times'a konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen yetkililer, füzelerin etki alanının Golan Tepeleri ve Necef Çölü'ndeki bir İsrail hava kuvvetleri üssü olmasının beklendiğini söyledi.

İran: İsrail'e yardım eden güçlü bir karşılık bulacak

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, İran'a saldırmak için hava sahasını veya topraklarını İsrail'e açan herhangi bir ülkenin Tahran'ın kararlı yanıtıyla karşılaşacağını söyledi

Savunma Bakanı ayrıca, İsrail'e yardım eden ülkelere güçlü bir karşılık verileceği uyarısında bulundu.

Ürdün, hava sahasını ihlal eden İran roketlerini ya da insansız hava araçlarını düşüreceğini açıkladı.

Netanyahu savaş kabinesini topladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın hava saldırısı başlatmasının hemen ardından savaş kabinesini topladı.

Öte yandan İsrail'in Lübnan sınırına yakın bölgelerde sirenlerin çalındığı bildirildi.

Hamaney: Siyonist rejim cezalandırılacak

İran'ın dini lideri Hamaney, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda "Şeytani Siyonist rejim cezalandırılacak" dedi.

Al Arabiya: ABD, Suriye ve Iran üzerinde birçok hedefi vurdu

Suudi Arabistan merkezli yayın yapan Al-Arabiya sitesi, ABD'nin Suriye ve Irak üzerinde birçok hedefi vurduğunu aktardı.

ABD ordusunun Irak ve Suriye'de askeri üstleri bulunuyor.

İran Devrim Muhafızları: İsrail'e füze ve İHA saldırıları düzenlendi

İran Devrim Muhafızları Ordusu, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında İran'dan İsrail'e füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenlediğini duyurdu.

Açıklamada: "Devrim Muhafızları'nın havacılık birimi, İran'ın Şam'daki büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne yapılan saldırı ve Suriye'deki komutan ve askeri danışmanlarımızın şehit edilmesi de dahil olmak üzere Siyonist rejimin işlediği suçlara tepki olarak İsrail'deki hedeflere onlarca insansız hava aracı ve füzeyle saldırdı." denildi.

Haaretz: İran balistik füze de fırlattı

İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesi, İran'ın insansız hava araçlarıyla birlikte balistik füze de fırlattığı iddiasına yer verdi.

Balistik füzeler, insansız hava araçlarına göre çok daha hızlı yol katediyor.

Yanardağda patlama: 7 kasaba tahliye edildi Yanardağda patlama: 7 kasaba tahliye edildi

Ürdün: Hava sahamızı ihlal eden İran İHA'larını vururuz

Reuters'ın aktardığına göre Ürdün güvenlik kaynakları, hava sahasını ihlal eden İran insansız hava araçlarına müdahale edileceğini söyledi.

Irak hava sahasını tüm uçuşlara kapatma kararı almıştı.

İran medyası: Devrim Muhafızları İsrail'e her yönden saldırı başlattı

İran Devrim Muhafızları'na bağlı yarı resmi haber ajansı Tasnim, İran Devrim Muhafızları'nın İsrail'e "her yönden" saldırı başlattığını bildirdi.

Haberde İran'a ait onlarca insansız hava aracının "işgal altındaki topraklardaki hedeflere doğru fırlatıldığı" belirtildi.

Beyaz Saray: İsrail'in yanında olacağız

Beyaz Saray, ABD'nin İsrail'in İran'dan gelebilecek hava saldırılarına karşı İsrail'i 'destekleyeceklerini' açıkladı.

Beyaz Saray, İran'ın hava saldırısına karşı İsrail'in savunması için destek sağlayacağını açıkladı ancak destekle ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, cumartesi günü yaptığı açıklamada "İran'ın İsrail'e karşı havadan bir saldırı başlattığını" söyledi.

Watson sözlerine şunları da ekledi: "Amerika Birleşik Devletleri İsrail halkının yanında yer alacak ve İran'dan gelen bu tehditlere karşı İsrail'in savunmasını destekleyecektir."

İsrail hava sahasını tüm uçuşlara kapattı

İsrailli havacılık yetkilileri, İran'ın insansız hava aracı saldırısına karşı hazırlanırken ülkenin hava sahasını tüm uçuşlara kapattıklarını açıkladı.

Ülkenin havaalanı otoritesi, kapatmanın yerel saatle 12:30'da yürürlüğe gireceğini söyledi.

Yetkili, uçuşların etkileneceğini söyledi ve yolculara değişiklik için havayollarını kontrol etmelerini tavsiye etti.

Irak da hava sahasını kapattı

İran devlet televizyonu da Tahran'ın İsrail'e yönelik bir saldırı başlattığını duyurdu.

Irak devlet haber ajansı Ulaştırma Bakanı Rakka Saadawi ülkenin hava sahasının kapalı olduğunu söyledi

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinden İsrail'in Tel Aviv kentine giden bir FlyDubai uçağı, uçuş takip verilerine göre Suudi Arabistan üzerindeyken geri döndü.

İran’ın savunma kapasitesi ve muharebe gücü ne durumda?

ABD ve İsrailli yetkililer, İran’ın muhtemelen kendi topraklarından gerçekleştirilecek bir saldırıyla tepkisini ortaya koyacağını tahmin ediyor.
Read the article on  https://tr.euronews.com

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'a dönüyor

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, İsrail İran'dan gelmesi beklenen misilleme saldırısına hazırlanırken, Başkan Biden Cumartesi akşamı Rehoboth'deki tatil evinden, ulusal güvenlik ekibiyle Orta Doğu'daki gelişmeler hakkında istişarede bulunmak için Beyaz Saray'a dönüyor.

İsrail: İran'ın havalandırdığı İHA'ların ulaşması saatler alır

İsrail yetkilileri, İran'ın havalandırdığı insansız hava araçlarının İsrail'e ulaşmasının yaklaşık 9 saatlik bir zaman alacağını söylüyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail'in beklenen İran saldırısına karşı hazırlıklı olduğunu, cumartesi gecesi onlarca insansız hava aracının İran'dan İsrail'e doğru havalandığını doğruladı.

Tuğamiral Daniel Hagari televizyonda yayınlanan bir brifingde insansız hava araçlarının uçuş süresinin birkaç saat süreceğini söyledi.

Hagari, ABD'nin "Air Force One" uçağının İsrail versiyonu olan "Wing of Zion"un havada olduğuna dair basında çıkan haberleri doğrulayarak bunun operasyonel nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

İran, gün içinde İsrail bağlantılı bir yük gemisine el koymuştu

Editör: Zeki DARA