Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe ile BUBİ Van Turizm Acente yetkilisi Ebubekir Zirek’in girişimleri ile Iraklı turizm ve seyahat acentelerine yönelik Hakkari ve Van illerini kapsayan tanıtım infosu başladı. 

4 gün sürecek olan program kapsamında Irak'ın Bağdat, Basra, Musul, Kerkük, Erbil, Babil, Duhok kentlerinden seyahat acentesi yetkililerinin bulunduğu 17  kişilik grup, Üzümlü Sınır kapısından Hakkari’ye giriş yaptı.

TÜRSAB Doğu Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, Irak’ın Güneyindeki Arap bölgesinde seyahat acente yetkililerini Hakkari Van illerinin tanıtımı için davet ettiklerini söyledi. 

Gelen misafirleri dört gün ağırlayacaklarını söyleyen Özgökçe iki ili tanıtmayı hedeflediklerini belirterek, “Hakkari ve Van illerinin turistik tarihi değerlerini, gastronomimizi, coğrafyamızı tanıtmak istiyoruz. Gelen misafirlerimiz bu bölgeyi hiç biliyor. Türkiye’de Antalya, İstanbul, İzmir’i veya Trabzon’u Karadeniz’i biliyorlar. Biz oradaki Pazar payını kısmen de olsa bu tarafa çekmek için bu mücadeleyi veriyoruz. İnşallah hedefimize ulaşırız” dedi. 

Irak’ın Duhok kentinden gelen seyahat acentesi yetkilisi Salman Ebdullah Irak’ın Kerkük, Musul, Bağdat gibi çeşitli kentlerinden acente yetkilileri ile birlikte Hakkâri’ye geldiklerini kaydetti. 

Arap Turistleri Hakkari bölgesine çekmek için düzenlenen tanırım infosuna katıldıklarını belirten Ebdullah Iraklı turistlerin yeni yerler gezmek istediklerini belirtti ve ekledi “Hakkari benim ikinci memleketim. Bölgeniz keşfedilmemiş bir cennettir.  Umut ediyorum ki bu saklı cennet daha çok yüzüne çıkar” diye konuştu. 

SEDEX Madencilikten öğrencilere karne sürprizi SEDEX Madencilikten öğrencilere karne sürprizi

17 kişilik ile birlikte Hakkari’ye geldiklerini belirten Kerküklü Şeyma İsmail ise Hakkari’de gördüğü manzara karşındaki şaşkınlığını gizleyemedi. 

“Hakkari mükemmel bir yer manzarası çok güzel. Umarım herkes gelip burayı görür. Çok güzel bir karşılamaydı. Güzel ağırlandık. Çok güzel misafir ettiniz bizi. Basra’dan, Duhok’tan, Musul’dan, Erbil’den Kerkük’ten, Babil’den acente yetkilileri var aramızda. Burası çok güzel bir yer. Milletimize buraları anlatacağız. Hakkari Irak’a uzak değil. Bence çok kişi gelir” dedi. 

Kent girişindeki seyir tepesini gezen kafileye rehberlik eden İngilizce öğretmeni Hafız Şahanoğlu Hakkari’nin tarihi ve turistik yerleri ile ilgili acente yetkililerini İngilizce – Kürtçe olarak bilgilendirdi. 

Şahanoğlu da Irak’ın farklı kentlerinden gelen seyahat acente yetkilerini karşıladıklarını; Hakkari ve Van’ın turizm destinasyonunu tanıtacaklarını söyledi. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu’nun eşlik ettiği Irak kafilesi ardından Hakkari Medresesine geçti. Hakkari Üniversitesinde görevli Öğretim Üyesi Murat Adıyaman medreseyi tanıttı. 

BUBİ Van Turizm işletmesinin sahibi Ebubekir Zirek ise Hakkari’nin tanıtımı için TÜRSAB ile yaptıkları çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını söyledi. 

Daha önce gem İran hem de Irak’tan çeşitli seyahat acentelerini Hakkari’de ağırladıklarını hatırlatan Zirek, “Özelikle İran’daki ve Irak’ın kuzeyindeki acenteleri burada misafir etmiştik. Bu defa gelen misafirlerimiz Irak’ın Güneyindeki Arap kesimi. Özellikle Arapların yıllar boyunca en son geçen sene 5 milyon Arap Kuzeye gelmişti. Biz bu beş milyonluk paydan en az yüzde 1, yüzde 2’yi bu bölgeye getirirsek 50 -100 bin insan yapıyor. Böyle bir çalışma yaptık. Üzümlü sınır Kapısından hem Hakkari’nin doğasını hem de Van’ın güzelliklerini Araplara da anlatmak için böyle bir çalışma yaptık. TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Beyin başkanlığında bu gurubu getirdik Hakkari’mizi gezdiriyoruz. Buradan da Van’a götüreceğiz” diye konuştu. 

Irak’ın Güney kentlerinden gelen acente sahiplerinin İlk defa Hakkari’ye geldiğini ve kentin doğasına hayran kaldığını anlatan Zirek, İnsanların Hakkâri’ye bakış açısının değiştiğini söyledi ve “Acente olarak İlimizin daha çok tanınması için çalışmalarımız devam edecek” dedi. 

Ölmez Vadi Restaurant'ta ağırlanan Irak kafilesi Van iline geçti. 

Muhabir: Zeki Dara