Hakkari’nin içme ve sulama suyu sorununu kalıcı olarak çözüme kavuşturacak olan projenin hazırlıkları devam ediyor. 

Bir yandan şehrin 90’lı yıllarda yapılan ve geçen sürede deforme olması sonucu büyük sorun oluşturan içme suyu hatları onarılırken, diğer yandan da alternatif kaynak arayışı başladı. 

Bu kapsamda Helel Vadisinde 1680 rakım yükseklikteki su kaynağının şehre kazandırılması planlanıyor. Hakkari Valisi Ali Çelik de çalışmaları yakından takip ediyor. 

Bölgeye giderek incelemelerde bulunan Vali Çelik, burada geliştirilmesi planlanan proje ile ilgili istişarelerde bulundu. 

Hakkari dahil 16 ilde uyuşturucu operasyonu Hakkari dahil 16 ilde uyuşturucu operasyonu

Projenin geldiği seviyeye ilişkin bilgi almak üzere Helel Vadisine bir ziyaret gerçekleştiren Vali Çelik’e AK Parti İl Başkanı Avukat Zeydin Kaya, GençlikSpor İl Müdürü Emin Yıldırım, Devlet Su İşleri (DSİ) 174. Şube Müdürü Abdulkerim Aykut, Hakkari Belediyesi ve İl Özel İdaresi teknik personelleri eşlik etti. 

Projenin işleyişi ile ilgili İl Sesi Gazetesi muhabirine bilgi veren Vali Çelik, proje kapsamında, Helel Vadisindeki kaynaklardan tahsis edilen suyu şehre getirmeyi planladıklarını söyledi. 

Yatay sondaj yöntemi ile dağı delip borularla suyu Hakkari Üniversitesi yerleşkesine yakın bir noktaya getirileceği bilgisini veren Vali Çelik bunun için 140 milyon liralık bir kaynağa ihtiaç olduğunu kaydetti ve ekledi projenin ikinci etabında arıtma tesisi yapılacağını ifade etti. 

Yeni yatırımlar ile birlikte içme suyundaki kayıp-kaçakların önüne geçecekleri mesajını veren Vali Çelik basınç, kesinti ve yağışlı havalarda yaşanan kirlilik problemine de kalıcı çözüm bulmayı hedeflediklerini söyledi. 

Muhabir: Zeki Dara