Hakkari’de sık sık elektrik kesintilerine yol açan Yukarı Merzan Mahallesi Harmancılar Semti Mezra bölgesinde VEDAŞ’a bağlı Otluca’dan Hakkari’ye enerji veren 477 tertipli ana hatta onarım çalışması yapıldı.

VEDAŞ hattaki arıza nedeniyle kent merkezi ve bağlıları ile Çukurca ilçesinde enerji kesintisi yapmıştı.

Sabahın erken saatlerinde arıza bölgesine giden VEDAŞ ekipleri kızgın güneş altında zorlu bir çalışma yürütüyor.

Kış şartları nedeniyle direklerin yıkılmasına yol açan zaman zaman iletken kopukluğuna neden olan hatta güzergah değişikliği yapıldı.

Yeni güzergaha 3 yeni 477 hat direği dikildi. Şehrin tamamını ve Çukurca ilçesini besleyen yeni hattın devreye girmesi ile kentteki elektrik kesintilerinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Söz konusu bölgede yapılan zorlu çalışmanın ardından kentte enerji konusunda yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesi öngörülüyor. Hakkari VEDAŞ çalışanı İsmail Taşma, elektrik arızalarının önüne geçmek için yaş kış demeden çalıştıklarını söyledi.

Güzeldere Geçidi için müjde verildi Güzeldere Geçidi için müjde verildi

Hakkari VEDAŞ Sistem İşletme Müdürü Ahmet Baran, Hakkari merkez ve Çukurca bağlılarına enerji sağlayan fider 8, fider 9 diye adlandırılan 2 fiderde bakım çalışması yaptıklarını söyledi.

Mezra bölgesinde her sene kış şartları nedeniyle iletken kopmaları ve direk yıkılmalarının meydana geldiğine dikkat çeken Baran, “ Şuanda bulundukları Mezra bölgesinde her sene yoğun kış şartlarından dolayı oluşan buz yükünden kaynaklı iletken kopmaları ve direk yıkılmaları mevcuttur. Burada bir arıza oluştuğunda Hakkari merkez ve Çukurca’nın tümünde enerji kesintileri oluşmaktadır. Çalışmalarımızın tamamlanmasının akabinde enerji sürekliliği sağlanacaktır. Biz daha önce bu çalışmalarımızın programını yaptık. Fakat bayram arifesinden dolayı, Çukurca yapılan Fotosafari etkinliklerinden dolayı çalışmalarımızı ertelemek zorunda kaldık. Bugün itibari ile çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Hava koşulları ne olursa olsun VEDAŞ ekiplerinin 7/24 çalışarak Hakkari halkına kaliteli enerji sağlamaya devam edeceği mesajını veren Baran, “Kent genelinde bütün hatlarımızda bakım onarım çalışmaları devam etmektedir. Gerek giriş fiderlerimizde gerek diğer fiderlerimizde halkımıza sağlıklı bir enerji verebilmek için çalışmalarımız devam edecektir. Zaman zaman planlı kesintiler kapsamında bu çalışmalarımız olacaktır. Şimdiden sabrından dolayı halkımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

Muhabir: Zeki Dara