Pınarca Köyünden Tüzek Mezrasına kadar yaklaşık 15 Km yapıldı. Tüzek Deresine de köprü görevini görecek menfezler ve köy içindeki derelere de beton borular yerleştirildi. Van tarafından da Sıcaksu köyünden itibaren yol genişletme çalışmaları 3-4 Km bitirilerek kış mevsiminin gelmesiyle ara verildi.

İlkbahar mevsimin gelmesi ile  birlikte kalan 10 Km’lik kısmın genişletme, stabilize ve söz konusu yolun asfaltlama çalışması da yapılacaktır.

Van Sıcaksu Köyü ve Hakkari Geçitli Köyü arasındaki 40 Km’lik kısmın Karayolu ağına bağlanması ile birlikte 2. Karayoluna kavuşacak.

Tamamlanması planlanan yolun bitmesi ile yolda, çökme, çığ felaketleri tehlikesi, taş düşme tehlikesi gibi riskler yaşanmayacak.

Yolun tamamalanaması ile Hakkari-Beytüşşebap-Şırnak arası ve Van-Şırnak arası, mevcut yollardan çok daha kısa bir mesafeye düşecek ve yol güzergahındaki yaklaşık 30 küsur yerleşim birimi ihya olacaktır.

 Alternatif Yol Kaval Köyü mıntıkasına bağlandığından, Hakkari Madenlerine en yakın yer aşağı Levin Mıntıkasında yapılması düşünülen Maden İzabe Tesisleri, Flotasyon Tesisleri, Maden Üretim Tesislerine,  İran'a  Siirt ve Van'a en uygun, en kısa mesafede ulaşım imkanı sağlayacaktır.

Editör: Tahir DAYAN