Baharın gelmesi ile çevresi dağlarla örtülü olan Yüksekova, renk cümbüşüne dönüşen yeni örtüsüne büründü.

Ovayı kaplayan yeşillik ve sarıçiçekler, 4 bin 200 rakımlı Cilo, Sat ve Çarçela dağlarındaki beyaz kar örtüsü ile eşsiz bir manzara yaratıyor. Bu güzel manzara ve zengin bitki örtüsü, yöre halkına da geçim kaynağı oluyor. Kadın ve çocuklar o eşsiz ovada ot ve pancar topluyor.

Kadınlar saatlerce kaldıkları dağlarda kenger, siyabo, mende, luşe gibi doğal bitkileri topluyor. Otları peynir yapımında ya da yöresel yemeklerde kullanmak için kurutan kadınlar, ihtiyaç fazlasını da satıyor.

İlçe merkezine 15 kilometre uzakta bulunan 2 bin metrelik Spirez Dağı eteğinde bulunan yaylalara çıkan kadınlar Nisan ve Mayıs ayları boyunca hemen hemen her gün ot mesaisi yaptı.

Annesi ile birlikte ot toplamaya çıkan Ceylan Dereli, “Baharla birlikte yaylalarda şifalı otlar da yetişiyor. Bizler her yıl olduğu gibi, bu yıl da İran sınırındaki Navşiyan Yaylası’na çıkıp burada peynir ve çeşitli yemeklerde kullanılan otları topladık. Yaptığımız iş çok zor ancak yapacak farklı bir işimiz yok” dedi.

Doğadan topladığı otları satarak aile ekonomisine katkı sağlayan Hatem Kaya da ot toplamayı annesinden öğrendiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Sabah 4’te kalkarım, dağa giderim, toplarım sonra da eve getirip ayıklarım. Topladığımız otların bir kısmını ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz geri kalanını ise pazarlarda satıyoruz. 4 çocuğum var çoğu zaman çocuklarımın okul harçlıklarını buradan kazandığım paradan çıkartıyorum. Eşim serbest iş yapıyor. İş olursa çalışıyor, olmazsa çalışmıyor. Bu işle evimin geçimine katkı sunuyorum.”

“Dağda topladığı otların ekmeğini yiyorum” diyen Hasibe Baysal ise dağa çıkıp ot toplamanın sağlığı için de çok iyi olduğunu ifade etti.

Baysal, “Bahar ayları ile beraber bölgemizde kenger, siyabo, mende, luşe gibi doğal otlar çıkıyor. Bu doğal otlar ilçemizde severek tüketiliyor” diye konuştu.

Tıpkı diğerleri gibi dağlardan ot toplayan Leyla Demir de her gün 30 kilometre yürüyerek bu zor işi yapsalar da mecbur olduklarını söyledi.

Mendê, sîrik, kenger, luş ve daha bir çok pancar çeşidini toplayan kadınlar, bu otları yıl boyunca yaptıkları yemeklerde ve peynirlerde kullanıyor.

Pancar1

Hakkari'de en lezzetli festival Hakkari'de en lezzetli festival

Muhabir: Zeki Dara (ÖZEL)