Kentteki devlet hastanesinde dünyaya gelen ve bazı sağlık sorunları nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan bebekler, burada haftalarca tedavi görüyor.

Özveri ve sevgiyle bebeklerin yaşam mücadelesine destek olan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi çalışanları, ebeveyninden ayrı kalan minik bebeklere adeta anne şefkati gösteriyor.

Günlük bakımlarını yaptıkları ve temel ihtiyaçlarını karşıladıkları bebeklere evlatları gibi bakan görevliler, minik kalplerin hayata tutunmalarına yardımcı oluyor.

Hakkari'de ilk defa Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı göreve başladı

Hakkari'de yeni eğitim yılı hazırlık toplantısı yapıldı Hakkari'de yeni eğitim yılı hazırlık toplantısı yapıldı

4 aydır Hakkari Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde görev yapan Uzman Doktor Yasemin Ezgi Köstekçi, hassas bir bölümde görev aldıklarını söyledi.

Doğum sonrası sağlık sorunları olan bebeklerin daha önce farklı illere sevk edildiğini anımsatan Köstekçi, “Hastanemizde üçüncü düzey 15 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım ünitemiz var. Bazı hastalıkların tedavileri ileri uzmanlık gerektiriyor. Son dört beş aydır bu durumdaki bebekleri il dışına sevk etmeden tedavi edebilir duruma geldik. Gerek prematüre bebekler gerek gebe haftası 32’nin altında doğan bebekler daha öncesinde en yakın il olan Van’a ve başka illere anne karnında veya doğduktan sonra sevk olmak durumunda kalabiliyordu. Biz bu üniteyi açtıktan ve ben buraya uzman olarak atandıktan sonra çok küçük haftada doğan bebekleri çok uzun haftalarca burada izleyip anneleri ile aileleri ile aynı şehirde bulunacak şekilde tedavilerini tamamlayabiliyoruz” dedi.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin üç üniteden oluştuğunu anlatan Köstekçi “Üçüncü düzeyde 5, ikinci düzeyde 10 yatağımız var. Bu şekilde hizmet vermekteyiz. Aslında Anne otelimiz ve annelerin özellikle ziyaret saatlerine bağlı kalmayarak günün her saatinde anne oteline gelerek bebekleri ile temas sağlayabiliyor. Bunun dışında yine evlerinde kalan anne ve babaların beraber olmak kaydı ile çok sayıda kez gelip bebeklerini ziyaret edebiliyor, onları kucaklarına alabiliyorlar” diye konuştu.

Bebeklerin tedavi sürecinde anne sevgisine ve ilgisine sahip olduğunu belirten Köstekçi, şunları kaydetti:

“Yenidoğan Yoğun Bakım üniteleri aslında küvez bakımı olarak bilinse de fiziki imkansızlıklar nedeniyle dikkate alamadığımız en önemli faktör anne ve babaların bebekleri ile birlikteliği. Biz Hakkari Devlet Hastanesi’nde ilk defa üçüncü düzey bir Yenidoğan Yoğun Bakım hizmeti versek de aslında yıllardır var olan anne otelimiz sayesinde annelerimiz burada gece gündüz kalarak bebeklerine ilk andan itibaren anne sütü sağlıyor. İlk andan itibaren ne kadar küçük haftada olursa olsun tentene temas sağlayabiliyorlar. Bunun dışında bir bebeğin buradan il dışına sevk edilmesi bebeğin sağlığını tehlikeye atıyor. Tabi ki tedavi olmak için gidiyor ama bebekler için bir riski var. Bunu bir kenara bırakırsak bin gram doğmuş bebek bile ailesi ile aynı şehirde yaşayabildiği ve ailesiyle yaşayabildiği için çok erken saatlerden itibaren anne sütüne, anne sevgisine ve ilgisine sahip olma şansı elde ediyor. Biz de ekip olarak bunu hastalarımıza sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz” diye konuştu.

Muhabir: Zeki Dara (ÖZEL)