Yıllardır Hakkari kültürüne ait değerleri fotoğraflayıp sergilerde yaşatmaya çalışan Hakkarili fotoğrafçı Metin Akmaz Kent merkezine 7 kilometre uzakta bulunan Helil Vadisinde 4 dönümlük arazisini ‘Hobi’ bahçesine çevirdi.

Hakkari'de bayramda ekmek bulunamıyor Hakkari'de bayramda ekmek bulunamıyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tohum desteği alan Akmaz; bahçesine domates, salatalık, biber, patlıcan karpuz ekti.

Hakkari Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi gönüllüleri ve öğrenciler Helil Vadisindeki bahçeye giderek hem ekim yaptı hem de bahçede yapılan çalışmalar ile ilgili gözlemleme imkanı elde etti.

Gençlik Merkezi Şube Müdürü Nevzat Yılmaz ve Tesisler Müdürü Adil Özer ile birlikte gün boyunca ‘Hobi’ bahçesinde çalışma yapan öğrenciler ilk defa böyle bir etkinliğe katıldıklarını ve durumdan memnun olduklarını belirttiler.

Yıllar önce köylerden göç edip Hakkari şehir merkezine yerleşen ailelerin büyük bir kısmının tarımdan uzaklaştığını anlatan fotoğraf sanatçısı Metin Akmaz, gençleri yeniden tarımla buluşturmak istediklerini söyledi.

Bu amaçla ‘Hobi’ bahçesi kurduğunu anlatan Akmaz, “Kurduğum hobi bahçesini ziyaret eden Gençlik Merkezi Gönüllü gençlere teşekkür ederim. Hem kurum yetkilileri hem de gönüllüler ile beraber bahçede çalışma yaptık. Umuyor ve diliyorum ki Hakkari’de bu tür çalışmalar aratarak devam eder” şeklinde konuştu.

Editör: Zeki DARA