Berçelan Mahallesinin ortasında bulunan ve 55 yıl önce açılan ve şuanda çevresinde 30’a yakın hane bulunan yolun 70 metrelik kısmı yağışların da etkisi ile aşınarak daraldı.

Sadece binek otomobil ve ticari taksilerin girebildiği sokağın sakinleri, olası bir deprem yada yangında hiçbir aracın sokağa giremeyeceğini, çoğu zaman acil hastaları için çağırdıkları ambulansların iki alt sokağa yanaştıklarını ifade edip yol sorununa çözüm bulunmasını istediler.

Kimi yerlerinde 2- 3 metrelik uçurumların bulunduğu yolda zaman zaman kazalar da yaşanırken, çoğu zaman okula giden öğrenciler ve çocuklar sokağın girişindeki merdivenlerden düşüp yaralanıyor.

Yolu kullanan mahalle sakinleri özelikle kışın iş makineleri giremediği için dar olan yolun kardan kapandığını bildirdiler.

Mahalle sakinlerinden Rojda İncin, 18 yıldır bu yolların bu durumda olduğunu ifade ederek, 'Yola gelip bakan oluyor ama hiçbir şekilde dönüp te yapan olmuyor’ diye sitem etti. 

Mahallerine bakım yapılmamasından şikayetçi olduğunu belirten İncin, “Ortaokula giden oğlum birkaç kere buradan düştü. Başı kırıldı. Hastamız olduğunda kışın hastaneye götüremiyoruz. Erzaklarımızı ta Şehit Çetin Deniz İlk-Ortaokulunun oradan sırtlayarak getiriyoruz. Yani bu mahallenin şartları gerçekten hiç iyi değil. Yolumuz açılmıyor. Açılsa bile arabalar gelip gidemiyor. Bazen araçlar kaza yapıyor. Yol dar olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. Duvar yapılması için başvurduk. Gelip bakan bile olmadı. Çok mağduruz. Yolumuzun biraz genişletilmesi lazım. Yani bu mahallede hiçbir bakım yok. Hiçbir şekilde belediye tarafından bu mahalleye bakım yapılmıyor” şeklinde konuştu.

Aynı semtte yaşayan Hüseyin İncin de çok eski olan yollarının çok kötü durumda olduğunu bir yangın çıkması durumunda itfaiyenin sokağa giremeyeceğini söyledi.

Yetkililere çağrıda bulunan İncin, yolun ön tarafına duvar örülmesi durumunda bu sorundan kurtulabileceklerini sözlerine ekledi.

Yıllardır aynı sokakta yaşadığını belirten Gıyasettin Kurt ise “Bu cadde 1970’li yıllardan beri var. Buranın yapısı böyle inişli çıkışlı olduğu için yağmur suları burayı daralttı. Geçmişte göç aldığı için de mahallede imarsız evler de yapıldı. Biz bu bölgeye duvar örülmesi için dilekçe de verdik. Buranın arka tarafında alternatif yol var o yolun açılmasını istedik. Yüzlerce defa gittik başvurduk Bir türlü bu yola bir çare bu yola bir çare bulunamadı. Kar yağdığı zaman ve yahut yağışlı zamanlarda kışın hiçbir araç girmiyor buraya. Ne taksi geliyor. Ne ambulans geliyor. Çoğu zaman hastalarımızı almak için aşağı sokaklarda bekletiyoruz araçları. 20 -30 haneyiz burada. Yıllardan beri bu yol var imarda var. Yani sonradan açılmış bir yol değil bu. Belediye başkanının da bilgisi var. Kardeşim az ileride kaza yaptı geçen yıl arabası az kala uçuyordu” dedi.

Kaynak: Zeki DARA