Hakkari'nin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması amacıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından "Turizm Eylem Geliştirme Çalıştayı" düzenlendi.

Hakkari Öğretmenevi toplantı salonunda düzenlenen Turizm Çalıştayında, sosyal medya ve dijital tanıtım, markalaşma, hedef pazarlar, turizm eğitimi gibi konular ele alındı.

İftardan sonra başlayan etkinliğe, Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, Vali Yardımcısı Furkan Berber, Van Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürü Necmettin Bayhan, Van Rölöve ve Anıtlar İl Müdürü Mukadder Eren, TÜRSAB Van Bölge başkanı Cevdet Özgökçe, AK Parti İl Başkanı Zeydin Kaya, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Program İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Ağacanoğlu çalıştayın Vali Çelik'in himayesinde gerçekleştirildiğini, eylem planından somut sonuçlar elde edip ona göre hareket etmeyi planladıklarını ifade etti.

Çalıştayda konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik,  kentteki Mir Kalesi ve Şemdinli'deki Kelat Sarayı çevresinde kazı çalışmalarının başlayacağını açıkladı.

Hakkari’nin coğrafyası, kültürü ve doğasıyla birçok zenginliği barındırdığını vurgulayan Vali Çelik, son dönemlerde kentin doğa turizminin yaygınlaştığını, şehrin bunun için sayılı yerlerden biri olduğunu söyledi. 

Mir Kalesi ile Şemdinli'deki Kelat Sarayı ve çevresinde yakın zamanda kazı çalışmalarına başlanacağını dile getiren Çelik, "Çok şükür son 5-6 yılda devletimizin milletiyle el ele verip bu zorluğu aştığına hep beraber müşahede ediyoruz. Coğrafyamızın her noktası hem çok güzel hem de çok huzurlu. İnşallah bundan sonra da hep huzur içinde kalacaktır. Turizm ciddi anlamda katma değer üreten, istihdam yaratan bir alan. Hakkari'nin de bu potansiyelini kullanmak için ciddi bir akla ihtiyacımız var. Hem ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılara çözüm üretecek hem de coğrafyanın sağladığı nimetlerin boşa gitmesini engelleyecek bir akla ihtiyacımız var. Bu aklın da ancak güç ve el birliğiyle, hedef birliğiyle olacağını düşünüyoruz. Bugün burada bir araya gelmemizdeki amaç da bu" şeklinde konuştu. 

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Gülcan ise çalıştayın kapsamı hakkında bilgi verdi.

Hakkari'de dağcılar tehlike oluşturan kayaları düşürüyor Hakkari'de dağcılar tehlike oluşturan kayaları düşürüyor

Hakkari'nin artık turizm açısından ilgi odağı haline geldiğine dikkat çeken Gülcan, "Özellikle Kovid salgınından sonra doğaya dayanan turizm türleri tüm dünyada gelişme eğiliminde. Hakkari de bu konuda Türkiye'deki en iyi adreslerden biri." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, sosyal medya ve dijital tanıtım, markalaşma ve imaj, hedef pazarlar ve pazarlara erişim, teknik rotalar, macera rekreasyonları, somut olmayan ve somut kültürel miras, kırsal turizm, doğal kaynaklar ve botanik turizmi, sürdürülebilirlik, turist sağlığı ve güvenliği, festival turizmi, gastronomi ile turizm eğitimi konuları ele alındı.

Calıs2

Muhabir: Zeki Dara