Hakkari'nin kültürünü farklı mecralarda sergileyen Hakkari Gençlik Eğitim Merkezinde görevli Fotoğraf Sanatçısı Metin Akmaz bu defada tarihte kullanılan paraları fotoğraflayarak, sergi oluşturdu.

Gençlik Merkezi salonunda açılan sergi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

2 gün boyunca vatandaşlar tarafında ziyaret edilen sergi bugün sona erdi.

Serginin oluşmasında büyük emek harcayan Fotoğraf Sanatçısı Metin Akmaz, vatandaşların sergiye büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

Daha önce sadece Hakkari geleneği ve kültürü üzerine birçok çalışma yaptığını ifade eden Akmaz, açıklamanın devamında şunları ifade etti.

''Para ilk olarak M.Ö.7 yüzyılda icat edilmiştir. Lidyalılar daha öncesinde alışveriş yaparken takas sistemini kullanıyordu. Takas ile birbirlerine mal alıp veriyorlardı. Daha sonra Lidya kıralı tarafında ilk madeni paraların basım emri verildi. Tarihte üretilen  ilk madeni paralar gümüşte oluşan bir sikkeydi. Aynı zamanda altın ile de bu madeni paralar basılmıştı. Çinlilerin takas esnasında kullanmış olduğu bıçak ve demir gibi eşyalardan esinlenerek üretilmiş oldu. Lidyalıların tarihte ilk para olarak  kabul edilir.  para bu şekilde ilk kez insanlık tarihi açısından önemli bir olaya takabül etti. Artık ticarette takas devri bitmiştir.  Dünyanın her yerinde yayılmış olup her devlet kendi parasını basmıştır. Anadolu'da kurulan her uygarlık  ve krallık da kendi resmini olduğu paralara basmıştır. şimdi ise vaz  geçilmez koleksiyon bir parçası  olarak  2022 zam gelmesiyle dolar ve altına değer taşıyor. Sergide bana destek olan herkese teşekkür ederim . Çalışmalarıma aralıksız devam edeceğim.’’ Dedi.

HABER: NİRGÜL UYSAL

Editör: Haber Merkezi