Kentin yüksek ve sarp dağları arasındaki yaylalarda doğal olarak yetişen ve yöreye  ait doğava, keledoş, dovin, tırşık gibi yemeklere doyumsuz lezzet katan;  sterk, alo, luşe, kenger gibi pancar çeşitleri tezgahlardaki yerini aldı.

Bulvar Caddesi kurulan, halk pancar pazarında satılan ve sofraları süsleyen yemeklerde kullanılan ve sağlığa iyi gelen doğal pancarlara vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor.

Hakkari'den Hacca gidecek vatandaşlar uğurlandı Hakkari'den Hacca gidecek vatandaşlar uğurlandı

İlk baharın gelmesi ile pancar tezgahının başında beklediğini anlatan 7 çocuk babası Cengiz Baygu, mevsime göre her çeşit pancarın tezgahlardaki yerini aldığını belirterek, “Pancar mevsimi ile beraber işimiz budur. Pancarlar Hakkari’nin köylerinden, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova’dan geliyor. Luşe, strerk,kari, mende, revâs, siyabo, coin, gibi pancar çeşitleri var her biri ayrı bir yemekte kullanılıyor. Mendê keledoş, dovin tîrşık gibi yemeklerde kullanılır. Kenger hem cacığı yapılıyor hem de kızartması yapılıyor. Diğer pancarların her biri farklı lezzetlerde yemeklerde kullanılır. ” şeklinde konuştu.

Pancar tezhahında alışveriş yapan vatandaşlardan Mehmet Er, her yıl baharın gelmesini sabırsılıkla beklediklerini söyledi.

Er,'' Biz bu farklı pancarları alıp kurutuyoruz özelikle kışın yemeklerde kullanıyoruz. Tabi bunun yanında bu mevsimde taze halde tükettiğimiz pancarlar var.  Çoğunu dondurucularda muhafaza ediyoruz.  Bizler şifayı bu otlarda buluyoruz. Geçen yıla oranla fiyatların biraz yüksek olmasına rağmen insanlar satın alıyor. Bizler yemeklerimizin hemen hemen hepsinde bu şifaltı otlardan faydalanıyoruz. Bu pancarlar sayesinde birçok insan evine ekmek götürüyor.''

Editör: Haber Merkezi