Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün Mayıs ayının son haftasını, "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlik Haftası" olarak ilan etmesi ile tüm Türkiye’de olduğu gibi Hakkari’de de öğrencilere unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar öğretiliyor. 

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Cumhuriyet İlk/ Ortaokulu bahçesinde "Geleneksel Çocuk Oyunları’ etkinliği yapıldı.
Cumhuriyet, 23 Nisan, Sermaye Piyasası Kurulu ve Vali İdris Akbıyık İlk / Ortaokullarından öğrencilerin 5’er oyundan toplamda 20 oyunu sergiledikleri yarışmalar renkli görüntülere sahne oldu. 

Etkinliğe Hakkari Vali Vekili Buğra Karadağ, İl Millî Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, Eğitim Müfettişleri Başkanı Mesut Artuş, Milli Eğitim müdürlüğü Şube Müdürleri; Ayhan Turgut ve Oktay Kızılkaya, okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velileri katıldı.

Halat çekme, yumurta taşıma, mendil kapmaca, şaşırtmaca, sandalye kapmaca, minder oyunu, davul zurna oyunu, istasyon, çekirge, çatlat- patlat oyunu, yakan top, çin çan, kabakçı amca ve kurt baba gibi geleneksel oyunlar ilgiyle izlendi. 

CHP Hakkari İl Başkanı Çakırbeyli'nin bayram mesajı CHP Hakkari İl Başkanı Çakırbeyli'nin bayram mesajı

Vali Vekili Buğra Karadağ ve İl Millî Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz yakından ilgilendikleri öğrencilerle top oynayıp halat çekme yarışmasına katıldılar. 

Etkinlikte kısa bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, çocukların oynarken aynı zamanda da öğrendiklerini söyledi. 
Bu tür etkinliklerin çocukları dijital bağımlılıktan uzak tuttuğunu vurgulayan Müdür Yılmaz,  "Biz çocuklara, küçük yaşlardan itibaren tamamen akademik bilgiler yükleyelim istemiyoruz. Onları daha çok eğlendirelim, hayatın içinde bulunduralım, duygu dünyalarında kendi yeteneklerinde, becerilerinde yolculuk yaptıralım ve bu yolculuk içinde öğrenme engellerini aşmalarını ve öğrenme süreçlerini gerçekleştirmelerini sağlamak istiyoruz. Çocuklar, açık havada gerçekleştirilen bu etkinlikte arkadaşlarıyla keyifli anlar yaşarken, aynı zamanda, sosyal becerilerini de geliştirme fırsatı buldu. Etkinlik boyunca çocukların yüzlerinden eksik olmayan gülümsemeler, organizasyonun amacına ulaştığını gösterdi. Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Muhabir: Zeki Dara