Kenti sebze ve meyve ihtiyacının büyük bir bölümü karşıladığı kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Üzümcü köyünde ilkbahar mevsimin gelmesi ile vatandaşlar ekim yapmaya başladı.
Kışın ardından gelen ilkbahar ve sıcak havayla tarlalarında kalan bahçelerini temizleye  başlayan ve çiftçiler, ekecekleri salatalık, domates, soğan gibi   sebzeleri satarak elde edecekleri gelirle hem  ev ekonomisine katkı ağlıyor hem de kendileri için ekiyorlar.
Özelikle ekim işleri bittikten sonra çiftçilerin onları korumak için sera tarzı muhafaza ediyorlar.

Coğrafi yapı nedeniyle ekilebilir alanların sınırlı olması nedeniyle her karış toprağı değerlendirmeye çalışan emektar çiftçiler, oldukça yorucu bu çalışmayı imece usulü yapıyor.

Üzümcü Köyünde ikamet eden Emekli Abdullah Er, kendisine ait tarlada yetiştirdiği soğan, salatalık, domates ve çeşitli sebzelerle evinin geçimini sağlıyor. Sabahı  erken saatlerde tarlada güne başlayan Er, akşama kadar ekim hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Bağ bahçe işlerinin oldukça meşakkatli geçtiğini ifade eden Er, yaptıkları işten zevk aldığını söyledi.

Hakkari'den Uludağ'a birçok bölgede biyoçeşitliliği araştırılıyor Hakkari'den Uludağ'a birçok bölgede biyoçeşitliliği araştırılıyor

Muhabir: Nirgül Uysal