Hastalara ulaşmak için 90 saniyeleri var Hastalara ulaşmak için 90 saniyeleri var

HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ.COM

Kuruyemiş fiyatlarında yaşanan artış, vatandaşı zorluyor. Hakkari köylerinden getirilen cevizin tenekesi 850 ile 1000 TL arasında tezgâhlarda yer alıyor.

Geçen yıla göre yüzde 50 zamlanarak piyasaya çıkan cevizi satan Pınarca Köyü sakinlerinden Adem Kaya, isimli satıcı ceviz fiyatlarını bu yıl çok fazla yükseldiğini söyledi.

Hakkari’de  kuruyemişte en fazla tüketilen ürünlerinden birinin ceviz olduğunu belirten Kaya, açıklamanın devamında şunları kaydetti.

‘’ Bazı vatandaşlar Hakkari’de teneke ile aldıkları cevizi bu yıl kilo almaya başladı. Hakkari’nin her bölgesinde ceviz var.  Son iki yıldır ciddi anlamada verimde azalma olduğu için vatandaşlar bütçelerine ceviz alma konusunda sıkıntı çekiyor. Sattığım cevizlerimi Pınarca köyünden  getiririyorum. İnsanlar çok beğeniyor; fakat geçen yıla oranla zamlandığı için satışlarımız iyi değil bu yıl. Sadece ceviz kuruyemiş olarak Hakkari’de tüketilmiyor. Özelikle vatandaşlar tatlı, çörekte de kullandıkları için ceviz çok fazla kullanılıyor. Ailemin geçimini sattığı cevizlerle sağlıyorum.’diye konuştu.