Valilik, Üniversite, Herkari Bilim Sanat Edebiyat Derneği ve İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nün (İKSAD) işbirliğiyle düzenlenen "BİLTEK 9. Uluslararası Bilimsel Araştırmalar ve Güncel Gelişmeleri kongresi Halk Eğitimi Merkezi'nin konferans salonunda saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Konferansta konuşan Vali Yardımcısı Furkan Berber, kentte bilimin konuşulacağı önemli bir konferans gerçekleştirildiğini söyledi.

Organizasyonunu düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Berber, şunları kaydetti:

"Hakkari kabuğunu kırmaya çalışan, geçmişteki olumsuzlukları, geç kalmışlıklarını ortadan kaldırıp yeni adımlar atmaya, potansiyelini öğrenmeye çalışan, eğitim, sağlık, tarım, kültür ve gastronomide son yıllarda önemli atılımlar içindedir. Bunun en önemli ayaklarından birisi olan bilim ve teknikteki deneyimleri, son gelişmeleri ve özellikle de nüfus yapısının çok genç olduğu Hakkari'de değerli bilim adamlarımızla, akademisyenlerimizle sizleri buluşturarak bu potansiyeli daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bizler de her türlü olanağı bu amaçla sunmaya hazırız. Artık yapay zeka, bilgisayar çağında sanal ortamdaki verilerin işlenmesinin, değerlendirilmesinin çok önemli olduğunun, istatistiki olarak yaşama uygunlanmasının önemli olduğu bir çağdayız."

Dernek Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Ayyıldız da kentte yapılacak bilimsel projelere yönelik iş birliği sağlamayı amaçladıklarını belirterek, "Kongremize 22 ülkeden 246 bildiri kabul edildi. Yapay zeka, matematik ve uzay alanında kaliteli bir panelimiz de olacak. Değerli katılımcılarımıza, kongremize destek sunan Hakkari Valiliğine, Hakkari Üniversitesine, İKSAD ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Herkes için ilham verici bir konferans olmasını ümit ediyorum." diye konuştu.

İKSAD Dış İlişkiler Ofisi Müdürü Samira Khadhrouı Ontunç ise enstitünün faaliyetlerine değinerek, "Bugünkü kongrenin yapılmasının gerek şehrimizin dünyaya tanıtılması gerekse de bölgesinin bilimsel yeterliliğinin ön plana çıkarılması bakımından son derece önemlidir. Kongrenin 9'sunu Hakkari'de düzenliyoruz. Bugün 22 ülkeden yüzlerce bilim insanının katıldığı kongremiz kapsamında çok sayıda yenilikçi buluş ve araştırmaların sunumları gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı.

Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Karabey, "Matematik eğitiminde güncel sorunlar ve çözüm" konusunda sunum yaptı.

Katılımcıların sorularının yanıtlandığı ve çeşitli sunumlarla devam eden konferansa Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Can Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ramazan Doğrular, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, dernek üyeleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Hakkari'de Jandarmaya Deprem ve Afet eğitimi Hakkari'de Jandarmaya Deprem ve Afet eğitimi

Muhabir: Zeki Dara