Düşünen, üreten, üretken ve stratejik düşünebilen çocuklar yetiştirmek amacı ile 2017 yılında kurulan Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu (TAZOF) tarafından düzenlenen 2024 yılı ilçe turnuvaları başladı.

Bu yıl altıncısı düzenlenen ve Hakkari’den de ilkokul ve ortaokul düzeyinde öğrencilerin katıldığı ilçe turnuvaları devam ediyor. 

"6. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası" ilkokullarda Mangala, Pentago, Küre, Equilibrio, Q-Bitz; ortaokullarda Mangala, Pentago, Küre, Reversi, Kulami oyunlarında olmak üzere beşer kategoride yapılıyor.

Her kategoride final sıralaması sonucunda ilk üç yarışmacıya madalya ayrıca çeşitli hediyeler verilecek olan turnuvada, her kategoride birinci olan yarışmacı mayıs ayı içerisinde Rize'de yapılacak olan Türkiye Akıl Ve Zekâ Oyunları Yarışması'na katılım hakkı elde edecek.

İki etaptan oluşan etkinlikte Hakkari Merkez ilçe finali düzenlendi. Yarışların ikinci etabı ise bugün ilçelerden gelen öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilecek. 

Gençlik Spor İl Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda düzenlenen yarışmaya kent merkezi ve köylerde bulunan okullardaki yüzlerce öğrenci katıldı. 

Yarışlarda okullarda görevli öğretmenler ve velileri öğrencilere eşlik ederken gönüllü öğretmenler de hakemlik yaptı. 

Derece girecek olan öğrenciler il finali için yarışacak. 10 kategoride belirlenecek olan 10 il birincisi Türkiye finallerinde Hakkari’yi temsil edecek.  

Akıl zeka oyunlarında ilk 10’a giren öğrenciler Hakkari’yi Rize ilinde düzenlenecek olan Türkiye finallerinde Hakkari ilini temsil edecek. 

Hakkari Üniversitesinde  personel alımı Hakkari Üniversitesinde personel alımı

Turnuva hakkında bilgi veren Akıl Zeka Oyunları koordinatörü Enes Malik Durmuş, etkinliğin iki etapta oluştuğunu birinci etapta Hakkari merkez ilçe finalini ikinci etapta ise dereceye giren öğrencilerin diğer ilçelerden gelecek olan öğrenciler ile yarışacağını söyledi. 

Durmuş, il birincilerinin belirleneceği yarışların sonunda birinci olan öğrencilerin Hakkari’yi Rize’de yapılacak Türkiye finallerinde temsil edeceğini kaydetti. 

 Akıl Zeka Oyunlarında geçen sene Türkiye'de 81 il arasında 16'ıncı olma başarısı gösteren Hakkari her geçen yıl çıtayı artırıyor

Muhabir: Zeki Dara