Hakkari'de Valilik ve Belediye tarafından kentin turizm potansiyeli tanıtmak için bu yıl beşincisi düzenlenen kar festivali başladı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde kente 12 kilometre uzaklıkta bulunan Merga Bütan yaylasındaki kayak tesisinde düzenlenen festival öncesi hazırlıklar yapıldı. İl Özel idaresince kayak merkezinin yolu genişletildi araç park alanı yapıldı.

Vatandaşlar, jandarmanın trafik güvenliği sağladığı kayak merkezi bölgesine akın etmeye başladı.

Soğuk havaya rağmen Hakkarililerin yanı sıra birçok ilden, İran ve Irak'tan gelerek festivale katılan binlerce kişi, çeşitli gösteriler, kar raftingi, yamaç paraşütü, kar voleybolu ve güreş gibi etkinliklerle doyasıya eğlenecek.

Kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu kayak merkezi adeta bir panayır alanına dönüştü.

Sabahın erken saatlerinde servisler ve özel araçları ile festivalin düzenlendiği kayak tesisine geçen vatandaşlar, kalınlığı 2 metreyi bulan kar üzerine hem semaverlerini kurup çay yaptılar hem de ızgaralarını çıkartıp kar üzerine kebap keyfi yaptılar.

Festivale Çukurca ilçesinden geldiğini söyleyen Hacı Geyik isimli vatandaş, 2 bin 800 rakımda düzenlenen festivale katılmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti ve ekledi: “Hakkari bu tür organizasyonlarla tanıtılıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Lokman Tekin isimli vatandaş ise Hakkari Valiliği ve Belediyesince düzenlenen kar festivalinin eski yıllara göre çok güzel bir havada geçtiğini söyledi.

Hakkari Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamit Zibek ise Hakkari Belediyesinin 2019 yılından beri kentin tanıtımı için bu tür festivalleri düzenlediğini kaydetti.

Festivale yurt içinden ve yurtdışından binlerce kişinin katıldığını söyleyen Zibek, amaçlarının Hakkari’yi tanıtmak, kayak merkezini tanıtmak olduğunu sözlerine ekledi.

Şemdinli’de öğretmen olarak görev yapan Hasan Azizoğlu da festival için Merga Bütan Kayak merkezine geldiklerini, festivalin renkli görüntülere sahne olduğunu belirtti. “Şemdinli biraz uzak buraya ama bu manzaraya bu eğlence için gelmeye değdi diye konuştu.

Festivalin birinci günü yapılacak konuşmaların ardından konserler ve sanatsal etkinlikler ile devam edecek.

Kaynak: Zeki DARA