Türkiye’de 10 – 16 Mayıs Engelliler haftası çeşitli etkinlikler ile kutlanırken, DEM Parti Hakkari Milletvekili Öznur Bartın Engellilerin yaşadığı sorunlara ilişin Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

Bartın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması talebi ile verdiği soru önergesinin gerekçesinde işitme engellilerin eğitim, toplumsal hayat, çalışma, sağlık ve kültür alanında yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Türkiye’de resmi verilere göre engelli birey sayısının 12 milyon civarında olduğunu kaydeden Bartın, bakanlığın verilerine göre bu engellilerin 179 bin 867’sinin ise işitme engelli bireyler olduğunu kaydetti.

Ana iletişim dili işaret dili olan işitme engelli bireylerin hizmetlere erişimlerini kolaylaştırılması gerektiğini vurgulayan Bartın, kamu kurumlarında işaret dili bilen personel sayısının arttırılması, doğru ve etkili iletişimin sağlanması çağrısı yaptı.

Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a şu soruları yöneltti

* Ülkemizde İşitme engellilerin sorunlarının giderilmesinde ve kamu hizmetlerine erişim noktasında yaşamlarını kolaylaştırmak adına alınan önlemler nelerdir?

*  Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan İşaret Dili Tercümanı sayısı kaçtır?

*  Önümüzdeki dönemlerde yapılacak Kamu personeli alımlarında İşaret Dili Tercümanlarına kaç kadro tahsis edilecektir?

*  İşaret dilinin yaygınlaştırılması ve kamuoyunda işitme engelli bireylere yönelik farkındalık yaratılmasına ilişkin yürütülen çalışmalar nelerdir?

* Türkçe için işaret dili yaygınlığının yanı sıra Kürtçe, Çerkesce, Arapça ve diğer diller için işaret dilinin yaygınlaştırılması adına yürütülen çalışmalar nelerdir?

* Kamuda acil durumlar için işitme engelli bireylere yönelik ne gibi iletişim planı bulunmaktadır?

Çukurca'da pirinç tarlaları yeniden ekilmeye başlandı Çukurca'da pirinç tarlaları yeniden ekilmeye başlandı

* İşaret Dili Tercümanlarına yönelik Tercümanlık Hizmetine Erişim”, “Dijital Tercümanlık Hizmetleri”, “Tercümanların Özlük Hakları” ve “Tercümanların Eğitimi ve Mesleki Gelişimleri” ne ilişkin yürütülen çalışmalar nelerdir?

Editör: Zeki DARA