Kurban Bayramı’na bir gün kaldı, kurban kesmek isteyen vatandaş kara kara düşünmeye başladı. Yeni Mahallede Gupsi mevkiinde kurulan kurban pazarında besiciler tezgahlarını kurup müşterilerini beklemeye başladı.

Küçükbaş kurban fiyatları 10 bin liradan başlıyor, büyükbaş hayvanın en ucuzu ise 130 bin ile 200 bin lira arasında… 

Büyükbaş hayvan satışının hiç olmadığı pazarda, vatandaşlar küçükbaş kurban da kesmekte zorlanıyor. 

Belediyenin belirlediği Gupsi Mevkiinde kurulan pazara sabahın erken saatlerinde hayvanlarını getiren besicilerin, müşteri beklerken pazara uğrayan vatandaşlar ile hayvan sahipleri arasında sıkı pazarlıklar yaşanıyor. 

Berçelan yaylasında beslediği küçükbaş hayvanları pazara getirdiğini anlatan Mehmet Ali Kuşar geçen yıla rağmen hayvan fiyatlarında fazla bir artış olmadığını söyledi.

Küçükbaş hayvan fiyatlarının 10 – 17 bin TL arasında değiştiğini kaydeden Kuşar, kurbanlık fiyatlarının kiloya göre değiştiğini belirtti. 

YRP'li  Başkan Özer’den gazetemize ziyaret YRP'li Başkan Özer’den gazetemize ziyaret

Pazarda satış yapan besiciler alanda su bulunmamasından dert yandı. Binlerce hayvanın bulunduğu pazarda su sorunu yaşadığını dile getiren hayvan sahipleri kovalarla su taşıyor.

Sabahın erken saatlerinde hayvanlarını pazara getirdiklerini ancak bölgede su olmadığı için hem kendileri hem de hayvanlarının mağdur olduğunu ifade eden besiciler yetkililere su sorunun çözümü için çağrıda bulundular. 

Kovalarla hayvanları için su taşımak zorunda kaldıklarını anlatan İsmail Temel, 4- 5 bin koyunun bulunduğu pazarda sadece 5 tonluk bir su deposunun bulunduğunu bunun da kimseye yetmediğini söyledi. 

Hayvanların susuzluk sorunu nedeniyle hastalık riski ile karşı karşıya kalabileceğini ileri süren besiciler, Hakkari’nin diğer şehirler gibi modern bir hayvan pazarına ihtiyaç duyduğunu ifade ettiler. 

Hakkari’de 25 yıldır besicilik yaptığını anlatan Cihan Bahadır ise bu sene piyasanın kritik olduğunu dile getirdi. 

Piyasanın durgun olduğunu ifade eden Bahadır, “Hakkari’de daha çok küçük baş hayvana rağbet var. Büyükbaş hayvanları fiyatını soran yok. İki büyükbaş getirdim fiyatları 130 -140 bin lira ama soran yok. Küçükbaş fiyatlarımız da 13 bin ile 20 bin arasında değişiyor. Fakat gördüğünüz gibi piyasada kimse yok. Hakkari halkı genelde küçükbaş alıyor oda satılmıyor. Hayvancılık öldü diyebiliriz”

Pazarda her bütçeye uygun hayvanın bulunduğunu ifade eden Bahadır, ''Ben her yıl bu pazarda hayvan satmak için yerimi alıyorum. İnsanlar daha çok küçükbaş hayvanı kurbanlık için tercih ediyor. Yıllarca farklı şehirlerde bu işi yaptım. Bizler için kurulan bu pazarda sorunlar yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Hayat pahalılığı nedeniyle insanlar eskisi gibi kurban pazarına yönelmezken, geçen seneye göre satışlarda düşüş var.  Pazara uğrayabilen vatandaşlar ile satıcılar arasında ise sıkı pazarlıklar yaşanıyor.

Muhabir: Zeki Dara