Özdemirler sokağındaki sendika binası önünde bir araya KESK’liler adına açıklama yapan SES Hakkari Şubesi Başkanı Remzi Özer 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin birinci yılının geride kaldığını söyledi.

‘Bundan bir yıl önce, 6 Şubat 2023 hepimizin yüreğine kordan bir ateş düştü’ diyen Özer, “Hepimiz derin bir acıyla sarsıldık, yıkıldık” ifadelerini kullandı.

Özer, “Başta depremin meydana geldiği 11 kentte yaşayanlar olmak üzere kimimiz eşini, annesini, babasını, kimimiz çocuklarını, yakınlarını, dostlarını kaybetti. Aradan bir yıl geçse de ne yasımız bitti. Ne acımız ne de öfkemiz dindi” dedi.

6 Şubat depremi ile yaşanan yıkımın sorumlunun deprem riskine karşı önlem almayan, doğal afetin göz göre göre büyük bir felakete dönüşmesine neden olacak politika ve uygulamaları hayata geçirmekten dahi geri durmayanlardır.

Özer, KESK’e bağlı sendikalar olarak 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı özlemle anıyor, yakınlarını kaybedenlere bir kez daha başsağlığı diliyoruz ifadelerini kullandı.

Bu tür felaketlerin tekrar etmemesi için sorumluluğu olan yetkililere seslendiklerini söyleyen Özer, “Yaşadığımız kent Hakkari başta olmak üzere deprem riski bulunan bütün yerlerde bir an önce kalıcı, çözüm odaklı tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Son söz olarak buradan depremzedeler başta olmak üzere tüm halkımıza sesleniyoruz. Bu bozuk düzende sağlam çark olmaz. İnsana, emeğe, doğaya düşman bu bozuk düzene, köhne sisteme karşı emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Depremzede kardeşlerimizle 6 Şubat depreminin ilk gününden itibaren başlattığımız dayanışmamızı büyütmeye, acılarımızı paylaşmaya, yaralarımızı hep birlikte sarmaya devam edeceğiz”

Kaynak: Zeki DARA