Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bağlı Oğlaklı Köyünde 8 yıl önce kuzenlerinin cinsel saldırısına uğrayan ve olaydan bir yıl sonra intihar ettiği öne sürülen Esra Yücel'in ağabeyi Ömer Yücel, ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

Başkan Dinç duyurdu Derecik için önemli gelişme Başkan Dinç duyurdu Derecik için önemli gelişme

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Oğlaklı köyünde yaşayan Esra Yücel 2016 yılında 3 kişi tarafından istismara uğradı.  Açılan dava sonucu 3 kişiye "Nitelikli cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından 42’şer yıl hapis cezası verildi. 8 aylık tutukluluklarının ardından DNA testleri, HTS ve PTS kayıtlarına ve çocuğun beyanlarına rağmen, 'somut delil yok' gerekçesiyle sanıklar hakkında tahliye kararı verildi.

Sanıkların serbest bırakılmasının ardından Esra Yücel, 2017'nin şubat ayında şüpheli bir şekilde yaşamına son verdi. Mahkeme, Esra’nın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği gün evde bulunan aile bireyleri hakkında inceleme yapılması talimatı verdi. Bu karar sonrası, Esra’nın babası Bazit, abisi Ömer Yücel ve diğer aile bireyleri, “Şüpheli ölüm” iddiasıyla gözaltına alındı.

5 gün süren gözaltının ardından Ömer Yücel 'Kasten öldürmek' suçundan tutuklandı.

Muhabir: Nirgül Uysal