15 İlin Baro Başkanı Hakkari'de toplandı 15 İlin Baro Başkanı Hakkari'de toplandı

Yapılan son değişikliklerle beraber e- Devlet’e Kira Uygulaması eklendi. Türm Türkiye'de olduğu gibi Hakkari'de vatandaşlar konuyu merakla araştırmaya başladı.

Peki e-devlete gelen kira ödemeleri ne anlama geliyor.

İnternetten Adıma Yapılan Kira Ödemleri yazıldığında e- devlet hesabınıza yönlendiriliyor, hesabınıza giriş yaptığınızda ise İBAN veya PTT yolu ile kira ödemeleri Gelirler İdaresi Başkanlığı’na bildirim olarak düşüyor.

Dijital Vergi Dairesi ‘Kira geliri’ olarak hesaplarınıza yatırılan parayı takibe aldı. Bu kapsamda hesabınıza gelen bildirilemeyen ya da nakit olarak tahsil edilen kira gelirlerinin beyan edilmesi isteniyor. Eğer hesabınıza gelen para kira geliri değilse size Maliyeden gelecek tebligat sonrası İBAN'ınıza Kira Geliri olarak gelen paranın kaynağını izah etmeniz istenecek.

Uzmanlar, e-devlet hesabınızda adınıza kira geliri olarak yansıyan kayıtların tahakkuk eden vergi veya bir ceza olmadığına dikkat çekiyor ve uyarıyor.

“Vatandaşların e-devlet uygulamasına ‘Adıma yatırılan kira ödemleri segmentine yansıtılan tutarlar ilgililere ait vergi borcu veya vergi cezası anlamı taşımamaktadır. Ancak söz konusu yıllarda herhangi bir kira geliri elde edip, beyan etmeyen ya da eksik beyan eden vatandaşların bu gelirlerini en kısa sürede beyan edip ödemleri gerekmektedir. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığınca çeşitli analiz ve değerlendirme çalışmaları yapılmakta olup haklarında ressen işlem tesis edilecektir.

Ticari veya mesleki faaliyetlerden dolayı gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti kaydı bulunanların da dikkatli olması gerekir.

Herhangi bir cezai işleme muhatap olmamak için söz konusu faaliyetleri çerçevesinde tahsil ettikleri tutarların sadece işletmeye ait İBAN hesaplarına kabul etmeleri ve belge düzenleme usul ve esasları çerçevesinde fatura, serbest çalışan ise meslek makbuzu, gider pusulası, yazar kasa fişi gibi belgeleri tanzim etmeleri gerekir.

Muhabir: Zeki Dara