HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,Vatandaşların Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlarına, kurulun vermiş olduğu, yapmış olduğu açıklamalara kulak vermesini isteyerek, “Toplumda çeşitli zamanlarda farklı kişiler tarafından farklı sesler çıkıyor. Bazı konularda vuzuha kavuşturulmamış ihtilaflı konular bunlarla ilgili halkımızı, toplumuzu rahatsız eden konuşmalar yapılıyor.” Dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘İl Buluşmaları’ kapsamında gerçekleştireceği bir dizi program için Hakkari’ye geldi. Erbaş, beraberindeki heyet ile birlikte çarşı merkezinde esnafları ziyaret etti. Yolda geçen vatandaşlarla tokalaşarak sohbet eden Erbaş, daha sonra Hakkari Valiliği’ne geçti.

Burada Vali Cüneyit Orhan Toprak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz ve İl Emniyet Müdürü S. Süleyman Dilberoğlu tarafından karşılanan Erbaş, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Vali Toprak’ın makamına geçti.

Ziyaretlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çeşitli zamanlarda farklı kişiler tarafından bazı konularda vuzuha kavuşturulmamış ihtilaflı konularla ilgili halkımızı ve toplumumuzu rahatsız eden konuşmaların yapıldığını dile getirdi.

ifn_2967.jpg

“Halkımız Diyanet İşleri Kurulu’nun yapmış olduğu açıklamalara kulak versin”

Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı dini konularda toplumuzu aydınlatma görevi kendisine verilen bir kurumdur. Din İşleri Yüksek Kurulu da Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte kurulmuştur. Toplumda çeşitli zamanlarda farklı kişiler tarafından farklı sesler çıkıyor bazı konularda. Doğrusu birazda vuzuha kavuşturulmamış ihtilaflı konular bunlarla ilgili halkımızı, toplumuzu bazen rahatsız eden konuşmalar az da olsa bazı kişiler tarafından yapılıyor. Ben özellikle milletimize şunu tavsiye ediyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu yetkin bilim adamlarından oluşan bir kuruldur. Ve her zaman toplumumuzu aydınlatma noktasında üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeye çalışmaktadır. Tabi güncel konuları çok iyi bir şekilde takip etmemiz gerekiyor. Sosyal medya çok hızlı hareket ettiği için biran da bir yerden bazı konularla ilgili konuşmalar sosyal medya vasıtasıyla paylaşılabiliyor. Biz konularda esasında belli bir birikimi olan ve o konularda doğru neyse onu anlatabilen bir kurumuz. İstiyoruz ki bu konularda milletimiz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlarına, kurulun vermiş olduğu, yapmış olduğu açıklamalara kulak versin. Şunu da özellikle istirham ediyoruz. İhtilaflı konularda medyamız bazı kişileri çıkarıp konuşturmasınlar. Yani bunlar dar çerçeveli ilim adamlarının oturup müzakere etmesi gereken konulardır. O konular vuzuha kavuşturulduktan sonra esasında toplumumuzla paylaşılmalı. Bu hassasiyeti hem medyamızdan hem de bu konularda olu orta konuşan insanlardan özellikle istirham ediyorum. Yani milletimizi, toplumumuzu yanlış anlayışlara sevk edecek konulardan biraz uzak durmamız lazım” şeklinde konuştu.

ifn_2968.jpg

Vali Cüneyit Orhan Toprak ise, Erbaş’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toprak, konuşmasının devamında şunları belirtti; “Hakkari’de yapmış olduğunuz toplantılar çok yerinde ve çok önemli gerçekten halkımızın da ihtiyaç duyduğu hem bilgilendirme hem dini hizmetlerinin daha güzel daha etkili daha halkımızın kalbine gönlüne girecek ortamlar sağlıyor. Aynı zamanda din görevlilerimizin de sizleri aralarında görmeleri büyük bir motive kaynağı. İnşallah bu ziyaretleriniz diğer illerde de hayırlı bir şekilde devam eder.”

Yapılan konuşmaların ardından Vali Toprak tarafından Erbaş'a kilim ve bal hediye edildi.

ifn_2916.jpg

ifn_2921.jpg

ifn_2925.jpg

ifn_2928.jpg

ifn_2938.jpg

ifn_2943.jpg

Editör: Haber Merkezi