Derecik Devlet Hastanesinde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Eşref Ulutaş tarafından gerçekleştirilen uygulama ile gastrit, reflü, ülser gibi mideye yönelik hastalıklar ile kolonoskopik inceleme ile de kalın barsak hastalıkları teşhis edilerek tedavileri yapılıyor. 

Hakkarili  işçiler kendilerini müziğin ritmine kaptırdı Hakkarili işçiler kendilerini müziğin ritmine kaptırdı

Hastanede ilk defa gerçekleştirilen uygulama ile ilgili mide veya bağırsak ile ilgili şikâyetleri olan vatandaşların öncelikle polikliniklere başvurmalarını gerekmektedir. Yapılan ön değerlendirme ve tetkikler neticesinde poliklinik doktorları tarafından uygun görülürse hastaları muayene için randevu verilecek ve çevre hastanelere gitmelerine gerek kalmadan hastanede gerekli işlemlerini yaptırabilecekler.

Kanser vakalarında tanı koyabilmesi  için hem endoskopi hem kolonoskopi yapmaları  mutlaka gerekiyor.

Hastaların yaşadığı mağduriyetler genellikle geç tanı konmasından kaynaklanıyor. Bunun bir nedeni hastaların geç başvurmaları diğer bir nedeni ise işlem sıralarının randevularının çok uzun olmasından dolayı geç işlem yapılması.

 Risk faktörü olanlar, ailede mide ve kolon kanseri geçmişi gibi hikâyeler olması kişinin kendinde kanser özgeçmiş olması veya daha önce yapılan tetkiklerinde poliplere saptanmış olması gibi durumlarda daha kısa aralıklarla mutlaka bu işlemleri yapmamız gerekiyor. Kanser gelişmeden bu işlemlerle önleyebiliyor. Polip aşamasında saptanılan lezyonu çıkardığımızda kişiler kanser olmadan tedavi edilmiş oluyor ya da varsa gelişmiş bir kanser erken dönemde tanı koymak geç dönemde tanı koymaya göre bekleme yaşam süresini oldukça uzatıyor böylece hastalarda tam tedavi sağlayabiliyor.

Muhabir: NİRGÜL UYSAL