Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden el çektirilip yerine Vali Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararını protesto etmek için Hakkari'de düzenleyeceği miting başlıyor.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) kazandığı Hakkari Belediyesi'ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı.

İçişleri Bakanlığı 3 Haziran günü Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın 'geçici tedbir olarak' görevden uzaklaştırıldığı, yerine Hakkari Valisi Ali Çelik'in 'Belediye Başkan Vekili' olarak görevlendirildiği duyurmuştu.

Hakkari'deki Kent Park onarılıyor Hakkari'deki Kent Park onarılıyor

Hakkari Belediye'sinin seçilmiş eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış hakkında 2014 yılında açılan davanın 61'inci duruşması Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Hakkari Belediyesine kayyum atanması kararı Türkiye’nin bir çok yerinde protesto edilirken, DEM bugün ‘yük Hakkari Mitingi’ düzenleyecek.

DEM Parti ve DBP öncülüğünde düzenlenecek olan mitinge Türkiye’nin farklı kentlerinsen sivil toplum örgütü temsilcileri ve çeşitli oluşumlar destek verirken, gruplar da kente gelmeye başladı.

Mitinge katılacak siyasi partilerin eş genel başkanları ve milletvekillerinin saat 13.00’da kente gelmesi beklenirken şehir girişindeki otogar alanında yapılması beklenen miting alanı DEM Parti bayrakları ve flamaları ile süslendi.

Miting öncesi kentte geniş güvenlik önemleri alındı.

Kaynak: HABER MERKEZİ