Hakkari’nin Çukurca ilçesinde bugünlerde farklı bir telaş var.  Mayıs ayın çeltik tarlalarını süren vatandaşlar şimdi ekime başladı.

İlçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Narlı (Biyader) köyünde sulak alanlarda bulunan ve bahar ayları ile birlikte sürülen tarlalar pirinç ekimi için hazırlandı. 50 hanenin bulunduğu köyde pirinç ekimi zor olduğu için işler İMC usulü ile yapılıyor.

Her gün sabahın erken saatlerinde hummalı bir çalışma pirinç ekimi yapan çiftçiler önceki yıllara göre biraz geç olsa da bu yılda iş başı yaptılar.

Ekimi ve hasadının zorluğu nedeniyle uzun yıllardır çeltik ve susam üretimini yardımlaşarak yapan yöre sakinleri, her gün bir ailenin tarlasında çalışıyor.

Günün ilk ışıklarıyla gittikleri tarlalara tohum eken çiftçiler, meşakkatli sürecin ardından ürettikleri pirincin bir kısmını kendi ihtiyaçları için ayırıyor, kalan kısmını da satarak gelir elde ediyor.

Çiftçiler her yıl ilçede mayıs ayının ortalarında pirinç ekimi başladığını bu yıl ise yağışlı hava nedeniyle ekimin geç başladığını kaydettiler.

Çeltik ekiminin zahmetli olduğunu Çiftçilerden Tahir Sevi çiftçi, yıllardır İMC usulü ile birbirlerine destek olduklarını kaydetti.

Yardımlaşmanın verdiği avantajla işlerini daha rahat yaptıklarını anlatan Sevi "Sağ olsun arkadaş gelerek yardım etti. Havuz şeklinde bölümler yapıyoruz. Sonra suyla dolduruyoruz. Suyun ısınması için bir süre bekledikten sonra tohum atıyoruz. Birbirimize yardım ederek bu işi yapıyoruz. Tek başına yapılacak bir iş değil. Herkes birbirine yardımcı oluyor. Her gün bir tarlayı bitiriyoruz. Hasadı da yine yardımlaşarak yapıyoruz. Köyümüzdeki hemen herkes çeltik ekiyor" dedi.

Köy sakinleri bir aydan fazla süren işlerinde birbirine yardım etmek zorunda olduklarını anlatıyorlar. Kardeşi ile beraber 10- 15 yıldır pirinç tarlası ektiğini anlatan köy sakinlerinden Ahmet Karabulak, 250- 300 yıl geçmişi olan Çukurca Pirincinin doğal ve sağlıklı olduğuna dikkat çekti.

Çeltik ekiminin yoğun çaba gerektiren bir iş olduğunu dile getiren Karabulak  geleneksel yöntemlerle ekim yaptıklarını anlattı.

Seyhan Ailesinin taziye teşekkür mesajı Seyhan Ailesinin taziye teşekkür mesajı

Muhabir: Zeki Dara