HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ.COM

Hakkari merkeze 45 kilometre uzaklıkta bulunan Cevizdibi (Betkar) köyünde yaşayan 70 yaşındaki Reşit İncin ve 55 yaşındaki eşi Muhbet İncin 5 aydır yaşadıkları çadırda kendilerine uzanacak yardım eli bekliyor.

Köyde babadan kalma arsaya komşularının verdiği çadırı kuran İncin ailesi hijyen olmayan ortamda çamaşır ve bulaşık yıkarken, yemeklerini ise çevreden topladığı tahta parçaları ile ilkel şartlarda kurdukları ocakta pişiriyor.

Vanlı besicilerin zorlu dönüş yolu Vanlı besicilerin zorlu dönüş yolu

Hiçbir işte çalışmayan evin reisi Reşit İncin 1993 yılında boşaltılan köyden göç ederek Van’a yerleşti.

Ailenin durumu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan İnci Van yerleştikten sonra çocukları küçük olduğu için sürekli çalıştığını fakat durumunun bir türlü düzelmediğini söyledi.

Bir süre sonra Van’dan Irak’ın Zaho kentine çalışmak için gittiğini belirten İncin, ‘’Uzun yıllar Irak’ta ailem için çalıştım. Ta ki çocuklarım biraz büyüyünce kadar. Hamallık yaptım. Fakat orada barınamadım vatandaşlığım olmadığı için beni Irak’tan çıkardılar. Mecbur kaldığım için tekrar Van’a dönmek zorunda kaldım" dedi.

Kışı Van ilinde geçirdiğini ancak yüksek kiralar nedeniyle köyüne geri döndüğünü anlatan İncin, "Kira verecek durumum yoktu. İlkbahar’da köye dönmek zorunda kaldım. Bu çadırı da bir hayırseverin desteği ile kurdum. Çadırda hiçbir eşyam yok. Sadece bir iki halı ve battaniye var. Yemeğimizi de ilkel yöntemler ile kurduğum taş ocakta yapıyoruz. Ev eşyam olmadığı ve hava sıcak olduğu için yemeklerimiz bozuluyor. Elektriğimiz de yok. Yaklaşık bir aydır banyo yapmadım. Genelde derede yıkanıyorum. Eşimin böyle bir şansı da yok. Bağ bahçe işleri ile uğraşıyorum" diye konuştu.

Hakkari Valisi ve hayırseverlere çağrıda bulunan İncin, "Başımı sokacak bir ev yapmam için bana yardımcı olsunlar. 70 yaşında olmama rağmen yaşlılık maaşı bile alamıyorum. Çünkü ikamet adresim olmadığı için bana maaş bağlanmıyor. Akşam yiyecek yemeğimiz yok. Komşularımız arada sırada bizlere yemek yolluyorlar. Köyde bana ait hiçbir şey yok. Koyunum, bağım bahçem yok. Sadece babadan kalma 6 kardeş ile ortak çadır kurduğum arsamız var. Ev yapımı için desteğinizi bekliyorum" dedi.

Reşit İncin’in eşi Muhbet İncin ise havaların iyice soğuduğunu ve artık çadırda idare etmenin zor olduğunu söyledi.

Komşuların verdiği birkaç battaniye ile idare etmeye çalıştıklarını aktaran İncin şöyle konuştu.

‘’ 5 yaşındaki torunum ile burada kalıyoruz. Kurduğumuz çadırda döşek, yorganımız Hakkari Valisinden ve maddi imkanı olab insanlara çağrıda bulunuyorum. Bizlere yardımcı olun. Önümüz kış çadırda nasıl idare edeceğiz. Bir günümüz çok zorlu geçiyor. Belki günde bazen bir öğün bile yemek yiyemiyoruz. O da komşuların desteği ile ayakta durmaya çalışıyoruz. Çünkü çadırımızda hiç ev eşyamız yok. Eğer komşularımız bir şeyler verirse dışarda kurduğum ilkel ocakla bir şeyler pişiriyoruz. Pişirdiğimiz yemeği yarısını tüketiyoruz. Diğeri ise bozuluyor. Çadırımız geceleri çok soğuk oluyor. Özellikle benimle yaşayan ve annesi geçen yıl vefat eden torunum çok üşüyor. Bizler sahipsiziz. Kimsemiz yok sizlerde bize yardımcı olmanızı istiyoruz. Bir tek Allah bizim sahibimiz. Bizim yaşamamız için desteğe ihtiyacımız var. Havalar soğumadan bizlere yardımcı olun. Sadece başımızı koyacak bir ev istiyoruz. Özellikle Hakkari Valisine ve hayırseverlere çağrıda bulunuyoruz. Bizlere yardımcı olun ve sahip çıkın. Çünkü bizler çok perişan haldeyiz’’ diye konuştu.

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg