-Hakkari'de Valilik, Üniversite, Herkari Bilim Sanat Edebiyat Derneği ve İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nün (İKSAD) işbirliğiyle düzenlenen "BİLTEK 9. Uluslararası Bilimsel Araştırmalar ve Güncel Gelişmeler Kongresi"ikinci gününde devam ediyor.

Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda kongrede ikinci gününde Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız 'Evrende Yaşam Arayışı' adlı panelini gerçekleştirdi.

Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, gezegenlerin yapısı ve NASA’nın araştırma yöntemleri ile ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, NASA’nın kullandığı teleskoplardan, 'Derin Uzaydan ve bu alanda yapılan çalışmalarını anlattı.

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Yıldız, uzay ve uzay çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Yıldız, bilimsel amaçlarla yürütülen çalışmaların evren ve dünyanın, insanoğlunun nasıl oluştuğuna ve nereden geldiğine, evrende bizlerden başka akıllı canlı olup olmadığına cevap arandığını söyledi.

Ayrıca Yıldız, gezegenlerin oluşumu ve yapısı, dünyada farklı yerlerinde yürütülen uzay misyonu çalışmaları ve amaçları gibi konulara değindi.

Herkari Bilim Sanat Edebiyat Derneği Doç. Dr. Ayşegül Ayyıldız ise Dr. Umut Yıldız bilim dünyasında önemli çalışmalara imza atan, vizyoner, öncü bir bilim insanını kongremizde ağırlamaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Akyıldız, şunları kaydetti.

'' Umut Yıldız uzmanlığıyla değil, aynı zamanda tutkusu, yenilikçiliği ve kararlılığıyla da bu alanda parlayan bir yıldızdır. Onun öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar, insanlığın uzayda yeni ufuklar keşfetmesine ve evrenin derinliklerini daha iyi anlamamıza olanak tanımıştır. Aynı zamanda, yurt dışında genç bilim insanları ve mühendisler için de ilham kaynağı olan Dr. Yıldız, bilgisi ve deneyimiyle ülkemizde de pek çok kişiye yol göstermektedir. Dr. Yıldız'ın vizyonu ve azmi, uzay araştırmalarının geleceğine dair umutlarımızı ve heyecanımızı körüklemekte, bizleri daha büyük hedeflere yöneltmektedir.''

Kongresnin öğleden sonraki oturumunda ise Prof. Dr. Altan Çakır 'Verinin önemi Dijitalleşme ve Yapa Zeka'' ile Doç.Dr Uğur Azizoğlu 'Sürdürülebilir Tarımın Gizli Kahramanları Bitki büyümesini teşvik edici Rizobakteriler ve biyoteknolojik gelişmeler' konulu konferans düzenlenecek.

Programa Hakkari Vali Yardımcısı Furkan Berber, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nazif Tatlı, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

TÜİK açıkladı: Bakın Hakkari ölüm hızında kaçıncı sırada? TÜİK açıkladı: Bakın Hakkari ölüm hızında kaçıncı sırada?

Muhabir: ZEKİ DARA