DEM Parti Hakkari Milletvekili Öznur Bartın, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Hakkari’nin Karşıyaka Mahallesi Gopsi mevkiknde yapılan konutların durumuna ilişkin meclise soru önergesi verdi.

Bartın, önergesinde TOKİ tarafından inşa edilen Gopsi konutlarındaki dairelerin duvarlarında oluşan kabarmaların konut sahiplerini endişelendirdiğini ve günlük yaşamı olumsuz etkileidiğini dile getirerek, binaların sağlamlığı konusunda konut sahiplerinin kafasında soru işaretleri bulnduğuna dikkat çekti.

Hakkari'deki Kent Park onarılıyor Hakkari'deki Kent Park onarılıyor

Bartın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti 

* Hakkari'de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan Gopsi konutlarında yaşanan sorunlardan Bakanlığınız haberdar mıdır?

*  Gopsi konutlarında yaşanan yapısal sorunların nedeni hakkında bir inceleme yapılmış mıdır? Yapıldıysa, sonuçları nelerdir?
* Gopsi TOKİ'leri teslim edilmeden önce gerekli denetim süreçleri yürütülmüş müdür? Beton bürüt astarının kullanılmaması gibi inşaat hatalarının önlenmesi için hangi denetim mekanizmaları uygulanmaktadır?

* Gupsi Toki’lerin yol, ulaşım, altyapı ve su sorunu teslim edildiği tarihten bu yana neden çözüme kavuşturulmamıştır?

* Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan dairelerin teslim edilmesinden sonra bu şekilde oluşan ciddi sorunlar hakkında sorumlu ve yetkili mercii kimdir?

* Yurttaşların şikayetlerini iletebilecekleri ve hızlı bir şekilde çözüm bulabilecekleri bir mekanizma mevcut mudur? Mevcut değilse, böyle bir mekanizma kurulması planlanmakta mıdır?

* Gopsi konutlarında yaşanan sorunların çözülmesi için hangi adımlar atılacaktır? Bu süreç nasıl işleyecektir ve ne kadar sürecektir?

* Gopsi konutlarında yaşayan vatandaşlara sağlanacak herhangi bir tazminat veya destek planı var mıdır?

* TOKİ'nin inşaat projelerinde kullanılan malzemelerin kalitesi nasıl denetlenmektedir? Kalitesiz malzeme kullanımı nasıl önlenmektedir?*

* TOKİ tarafından inşa edilen diğer projelerde benzer sorunlar yaşanmakta mıdır? Bu sorunların yaygınlığı nedir?

*  Yeni inşa edilecek konut projelerinde benzer sorunların yaşanmaması için ne gibi önlemler alınacaktır?

* Bu tür sorunların tekrar yaşanmaması için gelecekte inşaat süreçlerinde hangi iyileştirmeler yapılacaktır?

Editör: Zeki DARA