Hakkari'de Bir Mevsim' kitabının  Yazarı Edgü vefat etti Hakkari'de Bir Mevsim' kitabının Yazarı Edgü vefat etti

Hakkari’de 37 yıldır televizyon ve elektronik ürün tamirciliği yapan 48 yaşındaki Namık Halitoğlu  ortaokul yıllarında eline aldığı tornavidayı hiç bırakmadı. Zamanla kendi dükkanını açan Halitoğlu zaman içerisinde kendini geliştirerek kentte aranan ustalardan biri oldu.

5 yıldır Gazi Mahallesi Avukat Musin zeydanoğlu Caddesi üzerinde bulunan işyerinde tamircilik yapan Halitoğlu; televizyon, bilgisayar, uydu cihazı, araç teyibi, elektronik eşya tamiri, montaj dahil her işi yapıyor.

ek bir iş yapan Halitoğlu daha önce elinde olan bir çok ünlü markanın servisini bırakmak zorunda kaldı.

Hakkari’nin ilk tamir ustası Murci Mülayim’in kendisi üzerinde büyük emekleri olduğunu söyleyen Halitoğlu, “Rahmetli Murci Mülayim vardı. Arçelik Servisi gençken bana çok yardımları dokundu. Hiç unutmayacağım değerli bir abim toprağı bol, mekanı cennet olsun. İlk başladığımızda baya bir destekleri baya bir yardımları oldu” dedi.

37 yıldır tamircilik yaparak evine ekmek götürdüğünü anlatan Halitoğlu, “Malatya’da Lisesinde okudum. Arkadaşlarımın hepsi şuan doktor, avukat, öğretmen. Ortaokulda elimize tornavidayı aldık merak sardık. 1989 yılından beri bu meslekle evime ekmek götürüyorum. Güzel teklifler geldi ailemden dolayı değerlendiremedim gidemedim. Gidemeyince de Hakkari’de çakılı kaldık” ifadelerini kullandı.

Tüplü televizyonla başladığı tamircilik serüvenin dev ekran televizyonlar ile sürdüren Halitoğlu, tamirciliğin zor bir iş olmadığını ancak malzeme tedariki konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Bugün son teknoloji televizyonlara kadar hepsinin onarım bakımını yaptığını belirten Halitoğlu, “Malzemenin bize gelişi baya zaman alıyor. Normalde bir zorluğu yok bu mesleğin. Özellikle severek yaptığın zaman daha güzel sonuçlar elde edersiniz. Eski tüplü siyah beyaz televizyonlardan başladık. Ondan sonra renklilere döndük. Renklilerin kumandalısına döndük. VCD’ye döndük. LCD’ye döndük. Smart, andriod derken günümüze geldik. Özelikle parça konusunda herhangi bir parçada sıkıştığın zaman en fazla 3 gün içinde parça elindedir. Bir hafta içinde cihazı tamir edip teslim edebiliyoruz. Eskiden toptancıları beklemek zorunda kalırdık. 2- 3 ayda bir gelirlerdi. Kışın ise hiç gelmezlerdi.  beklemek zorunda kalıyorduk. Mecburen malzemeleri yanımızda stok edip ona göre tamirimizi yapıyorduk. Şuan ürün çeşidi çok fazlalaştı. Bu tür sıkıntılar kaldı” diye konuştu.

Müşterileri ile güvene dayalı bir ilişkisinin olduğunun altını çizen Halitoğlu, “Bizim işimizin en önemli kuralı dürüst olmaktır. Güvenilir olmaktır. Öyle müşterilerim var işyerim kapalı olunca günlerce beni bekler. Çevreme müşterilerime gücen verdiğimi düşünüyorum. Yapamadığımız malzemeler olduğunda başka yerlere gönderiyoruz. Yalnız Hakkari’de iyi bir tamirci olduğumu düşünüyorum. Maliyetler artınca tamir ücretleri de haliyle yükseliyor” dedi.

Halitoğlu, tamirciliğin bir aileyi geçindirecek bir meslek olmadığını kaydetti ve “Biz bu meslekle sadece günü kurtarıyoruz. Başka bir bölgede olsa 36 -37 yıl çalışan bir insanın baya bir maddi birikimi olurdu. Hakkari’deki bütün tamirci arkadaşlar sadece günü kurtarmaya bakıyor. Eski tamircilerin hepsi bu işi bıraktı. Benim de büyük bir ihtimalle son bir iki yılım. Ben de bırakmayı düşünüyorum” diye konuştu.

Elektronik ürünlerin kullanımı konusunda müşterilerine çağrıda bulunan Halitoğlu “Son çıkan televizyonlar saatlik televizyonlardır. Arka ışığını led olarak veriyor. Saatlik çalışan malzemeler. Bizde eski bir alışkanlık var. Televizyonu radyo gibi kullanıyoruz. Televizyonu açıyoruz gün boyu fişi takılı kalıyor. Müşteriden talebimiz eğer kullanmıyorsa cihazlarını kumandadan veya açma kapama düğmesinden kapatsınlar yada fişi çeksinler. Cihaz prizde kaldığı sürece zarar görür” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Zeki Dara (ÖZEL)