HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ-HİKMET TEMEŞ

Kent merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Ördekli köyünün yüksekliği 3 bin metre  üzerinde olan yaylaları başta olmak üzere karlı zirvelerinde ilkbahar ve yaz mevsimleri boyunca mera ve otlaklarda yetiştirilen koyun ve keçiler, 31 Ağustosta kutlanacak olan kurban bayramı öncesi pazara inmeye hazırlanıyor.

Küçükbaş hayvancılığın temel geçim kaynağı olduğu kente bağlı köylerde, her yıl ilkbahar mevsiminin Nisan sonu Mayıs aylarının başlarında yaylara çıkartılan hayvanlar, burada doğal ortamlarında herhangi bir besi maddesi almadan yetiştirilerek, bayram öncesi pazarlara indiriliyor.

İlkbahar aylarının ortalarına doğru karlı zirvelerin bulunduğu yaylara çıkartılan küçükbaş hayvanlar, kurbanlık haline gelip pazarda indirilecekleri günü beklerken, köylüler ise bin bir zorlukla besledikleri  hayvanları satarak, kış mevsimi öncesi gıda ve erzak alma niyetindeler.

Her yıl düzenli olarak hayvanları yaylara çıkarttıklarını kaydeden köy sakinleri,” ilkbahar mevsiminin ortalarına doğru hayvanlarımızı sürüler halinde yüksek kesimlerdeki yaylara çıkartıp buralarda doğal ortamlarında besliyoruz.

 Yayların mera ve otlaklarında tamamen doğal ortamlarında beslenen sürüler, içtikleri kar suları ile de zaten lezzetli olan etlerine ekstradan lezzet katıyorlar. Burada herhangi bir besi maddesi söz konusu olmadığı için, yayların serin havası, soğuk suları ve yemyeşil otlarıyla beslenen hayvanlarımız, kurban pazarlarında besi hayvanlarına oranla daha fazla tercih ediliyor.

Bizler köy sakinleri olarak kurban pazarında sattığımız hayvanlardan elde etiğimiz paralarla kışlık gıda ve bakliyat alarak, zorlu geçen mevsim öncesi hazırlık yapıyoruz. Bölgemiz yüksek rakımı nedeniyle çok fazla kar yağışı almakta ve kışın yollarımız bazen haftalarca kapalı kalabilmektedir. Bu yüzden kışlık gıda, bakliyat, un ve yağ gibi temel besin maddelerini zorlu geçen mevsim öncesi alıp kışa kadar stokluyoruz” şeklinde konuştular.