İstanbul’da temaslarda bulunan Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe ve beraberindeki heyet, İstanbul Belediyesi (İBB) Ekrem İmamoğlu araya geldi.

Tekçe’ye Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( DEM Parti) İstanbul İl örgütü yöneticileri eşlik etti.

Tekçe ve beraberindeki heyeti Ekrem İmamoğlu karşıladı. 

Viyan Tekçe, Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanmasının siyasi bir karar olduğunu ifade ederek, İmamoğlu’ndan Hakkari'de yaşanan hukuk dışılığı kamuoyunun gündemine taşımasını istedi.

Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyım atanmasını talihsizlik olarak nitelendiren İmamoğlu da “Kanuna aykırı bir takım şeyler olabilir ve yapılan bu uygulamalar sonucunda insanlar cezalar alabilir. Bu durumda belediyenin bir meclisi var, oradan biri seçilir başkan olur. Hemen bir kayyım atayarak bu süreç yönetilmez. Elbette bu uygulama doğru değil. Kanunlar ülkenin her yerinde uygulanması herkes için eşittir. Kişilere farklı, partilere göre ya da bir bölgeye göre farklı kanun olmaz” diye konuştu.

Hakkari'de bitkin halde bulunan dağ keçisi tedavi altına alındı Hakkari'de bitkin halde bulunan dağ keçisi tedavi altına alındı

Kanun uygulamalarında ilişkin Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu durumu raporlaştıracağını belirten İmamoğlu, “Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu durumu raporlaştıracağım ve encümene taşıyacağım. Buna ilişkin yanıt verilmesini isteyeceğim. Belediye meclisinin iradesinin hukukla uygulanmasını için gerekli çabayı göstereceğim. Mahkemenin aldığı tutuklama kararların boyutunu doğruluğunu bilemeyiz. Ama bu kayyum meselesi hepimiz için bir tehdit oluşturuyor. Bu tarz uygulamalar devam ederse Türkiye'nin demokrasi diye bir şey kalmaz” dedi.

Editör: Haber Merkezi