Şemdinli’de Pesan Çayı kenarında kurulan kurbanlık pazarında hareketlilik sabahın erken saatlerinde başladı. Besiciler, kurbanlıklarını en uygun fiyata satmaya, vatandaşlar ise kendileri için uygun maliyette kurbanlık alımı için sıkı sıkıya pazarlık yaptı.

Küçükbaş kurbanlık satışını yapan Ferik Tekin, "İnsanlar kurbanlık alırken öncelikle hayvanın sağlıklı olup olmadığına dikkat etmesi gerekir. Sakat, kör, zayıf, yaşlı olup olmadığına bakmalıdırlar çünkü kurbanlık hayvanın kusursuz olması çok önemlidir. Hayvanlarımızı kendimiz yetiştiriyoruz. Maliyetlerden dolayı, küçükbaş fiyatlarımız 7 bin ile 20 bin arasında değişiyor.  Satışlarımız bu yıl biraz durgun geçiyor, eskisi gibi çok değil maalesef insanların ekonomik durumları yok” dedi.

Bütün hayatı boyunca hayvancılıkla uğraştığını ve kendi yetiştirdiği küçükbaş hayvanlarını satmak için pazara getirdiğini dile getiren Tehmin Kaplan, "kendimi bildim bileli hayvanların içindeyim. Bizim buranın hayvanın eti lezzetlidir. Bunun nedeni ise beslenme yani sahip olduğumuz otlatma alanları ve ot çeşidi ete lezzet katıyor. Kurban Bayramı dolayısıyla kendi yetiştirdiğim hayvanlarımı satmak için geldim ancak bu yıl piyasa çok durgun, fiyatlar yüksek insanların alım gücü düşük. İnsanların kurbanlık seçerken hayvanda noksanlık var mı yok mu diye dikkat etmeleri gerekiyor. Kurbanlığın dişleri tam olmalı kulağı kesik olmamalı yine kör ve sakat da olmaması gerekir” şeklinde konuştu.

Trafik kazasında hayatını kaybeden çift toprağa verildi Trafik kazasında hayatını kaybeden çift toprağa verildi

Kaynak: Nirgül UYSAL