HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ.COM

Hakkari Valisi ve  Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, beraberindeki heyet ile birlikte; bir dizi etkinlik için Hakkari’ ye gelen Şair Prof. Dr. Nurullah Genç ile Hakkari Halk Eğitim Merkezindeki etkinlikte bir araya geldi.

Programda Vali Çeliki Prof. Dr. Nurullah Genç ile Gazze’de yaşanan savaş ve Hakkari  hakkındaki gözlem ve düşünceleri üzerine görüştü.

‘’ Hakkari, yücelerden yüce bir şehir. Dağlarıyla, kedileriyle, havasıyla, suyuyla kalbimizden bir şehir’’ diyen Nurullah Genç, program sonunda Vali Çelik’e Yüksekova’ dan Hakkari’ ye gelirken yazdığı Bir rüya gördüm; isimli şiirini armağan etti.

Programa AK Parti İl Başkanı Av. Zeydin Kaya, Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sait Taylan, Hakkari Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nazif Tatlı, Herkari Bilim Sanat Edebiyat Derneği Başkanı Doç.Dr. Ayşegül Ayyıldız’ da  katıldı.

Nurullah Genç kimdir?
Nurullah Genç, 9 Eylül 1960 tarihinde Erzurum'un Horasan ilçesinde dünyaya geldi. 

Yaşadığı köyde okul olmadığı için ilkokulu akrabalarının yanında okuyan Genç, ortaokulu Kars'ta bitirdi. Ortaokul yıllarında çalışmaya başladı. 

Van'da uyuşturucu satıcılarına operasyon Van'da uyuşturucu satıcılarına operasyon

Babası binbir türlü zahmetle Nurullah Genç'i paralı, yatılı bir şekilde Erzurum İmam - Hatip Lisesi'ne yolladı. Lisede okuduğu dört sene boyunca arkadaşlarının ödevlerini yaparak para kazanmaya çalıştı. Aynı dönemde fazla kitap okuduğu için gözleri bozuldu ve gözlük kullanmak zorunda kaldı. 

Nurullah Genç, Tarım ve Orman Bakanlığının şiir yarışmasında Türkiye ikincisi olmasının yanı sıra Milli Türk Talebe Birliği "Hicri 1400" konulu şiir yarışmasında "Hicret" isimli şiiriyle Türkiye birincisi oldu ve bu şiir Nesil dergisinde yayınlandı.

Lise mezuniyeti sonrasında Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni kazandı.

Üniversite zamanlarında yurtta kaldı. Başlarda boyacılık yaparak para kazanan Genç, bir siyasi kavga sırasında boya sandığı kırıldıktan sonra bir daha bu işe dönmedi ve inşaatlarda, fırınlarda çalıştı. 

Bu dönemlerde şiirleri edebiyat dergilerinde iyice yayınlanmaya başladı, aylık bir derginin daimi kadrosunda yer aldı. 

Sonraları bir grup arkadaşıyla "Genç Kuşak" dergisini çıkardı. 

1983 senesinde fakülteyi bitirdikten sonra akademik kariyer maksadıyla çalışmalarını devam ettirdi. Aynı üniversiteden Doktor, Doçent ve Profesör unvanlarını aldı. 

1994-2013 yılları arasında kamu ve özel sektör kuruluşlarına danışmanlık hizmetlerinde bulunan Genç, aynı zamanda  İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi'nde Öğretim Üyesidir. Aynı okulda Liderlik Analizi, İşletme Yönetimi, Yönetim ve Organizasyon, Uluslararası İşletmecilik derslerini vermektedir.