Mecliste sandalye dağılımı değişti Mecliste sandalye dağılımı değişti

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Karabük Üniversitesi'nde Afrikalı öğrencilerle cinsel birliktelik yaşadıkları için HIV ve HPV kaptıkları iddiasıyla yapılan paylaşımlar sonrası sosyal medyada kullanılan nefret söylemlerine ilişkin, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme", "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlarından haklarında gözaltı kararı verilen 10 şüpheliden 8'i yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Karabük Üniversitesi'nde yaşanan olaylarla ilgili internette ve sosyal medyada kullanılan nefret söylemleriyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme", "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” niteliğinde paylaşımlar yaptığı tespit edilen 10 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Başsavcılığın talimatı üzerine, emniyet ekiplerince 8 şüpheli gözaltına alınırken 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyonların devam ettiği öğrenildi.

Instagram'daki "Karabük Üniversitesi İtiraf Sayfası" isimli hesapta Afrikalı öğrencilerle cinsel birliktelik yaşayan Türkiyeli erkek ve kadın öğrencilerin paylaşımları, tartışılma yaratmıştı. Mesajlarda, öğrencilerin bazılarının HPV, bazılarının da HIV şüphesiyle hastaneye gittiği ileri sürülmüştü.

Karabük Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, sosyal medyadaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve herhangi bir HIV ve HPV vakasında artış olmadığını dile getirmişti.

Sağlık Bakanlığı da iddiaları yalanlamıştı.

Kaynak: AA