HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ

Hakkari Keklik Pınar Mahallesi Zeynel Bey Yerleşkesinde bulunan  Hakkari Üniversitesi, farklı iklim ve soğuk havasının yanı sıra henüz sonladırılmayan inşaat halindeki hizmet binaları ve merkezden bakıldığında sadece dağ yamacına büyük harflerle yazılmış “ Hakkari Üniveristesi” yazısıyla dikkat çekerken, mevcut aksaklaklarına gelen kış mevsimi ile beraber yeniler eklenmiş durumda.

 

Halife Derviş ve Sümbül  Mahallelerinin yol ayrımından üniversiteye kampüs alanına giden yola alternatif  ve ulaşımın daha kolay olması açısından Kıran Mahallesinde açılan ikinci yol, hazırlanmayan alt yapı ve toprak zemini ile gerek mahalleli gereksede kampüs alanına ulaşmaya çalışanlar için tam bir eziyete döndü.

 

Üstünde Hakkari Üniversitesi yazılı tabela görüntüsünün yolda oluşan çamur deryası ve su birkintilerine yansıdığı yolda, gerek mahalle sakinleri gereksede öğrenci ve çalışanlar ulaşımda büyük sıkıntılar çekiyor. Mahallede bulunan Aatatürk İlk ve Ortaokulu binasının önünden başlayan ve adeta bir çamur deyasını andıran yolun yaklaşık 500 metreye yakın bir kısmı yaya ve normal araç ulaşımı şöyle dursun, iş makinlerinin bile önüne engel olarak çıkarken, yolun geriye kalan kısımlarında ise yer yer kaymaların ve heyelanların oluştuğu gözlendi.

 

2008  yılından Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkarılan bir yasa ile kurulan Hakkari Üniversitesi  bitmeyen kampüsü 10 yıl geçmesini rağmen  değil kampüs alanı sosyal etkinlik alanı halen normal bir yola bile sahip değil. 
Hakkari Üniversitesi ile birlikte  kurulan Şırnak, Muş,Ağrı ve Bitlis Üniverisiteleri kampüs alanlarının bitiğini ve eğtim öğretime başlamasına rağmen halen  Hakkari Üniversitesinden normal bir yolun yapılmamasıda akıllarda soru işareti oluşturmaktadır.

Editör: Haber Merkezi