Araçta babasını bekleyen çocuk, çıkan yangında öldü Araçta babasını bekleyen çocuk, çıkan yangında öldü

 Eski HDP'li 5 milletvekili hakkında açılan ve "İkinci Kobanê Davası" olarak nitelendirilen davanın ilk duruşmasında Hüda Kaya'nın tahliyesine karar verildi. 

Sincan Cezaevi Kampüsü'nde bulunan Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülmeye başlanan davanın ilk duruşmasında tutsak siyasetçi Hüda Kaya’nın ilk savunmasını yaptı.

Silivri Kadın Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Hüda Kaya, “Yaşamın her alanındaki canlının kutsal olduğuna inandım. Adalet mülkün temeli değil de mülk adaletin temeli olunca, egemenlik halkın değil egemenlerin olunca, elbette sanık sandalyesinde olan bizler oluyoruz. 28 Şubat’da idamlarla yargılanırken de şeriatçı olmakla yargılandık. İktidarlar değişti, yargılama biçimi değişmedi. O zaman şeriatçı olarak yargılanıyorduk bugün ise terörist, bölücü olarak yargılanıyoruz” dedi.

Savunmaların ardından mütalaasını sunan iddia makamı, Kaya’nın tutukluluğunun devamına karar verilmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kaya’nın ayda bir kez imza atma yükümlülüğü ve yurt dışı çıkış yasağıyla birlikte tahliyesine karar verdi.

Hüda Kaya, gece saatlerinde cezaevinden tahliye edildi. Kaya'yı cezaevi çıkışında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Milletvekili Pervin Buldan'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi karşıladı.

Editör: Haber Merkezi