Hakkari Valiliği koordinasyonunda Çukurca kaymakamlığı ve Çukurca Belediyesi tarafından düzenlenen beşinci Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali renkli görüntülere sahne olmuştu.

İçişleri, Kültür ve Turizm ile Gençlik ve Spor bakanlıklarınca desteklenen festival, kentin yanı sıra il dışından gelen yüzlerce doğasever, sporcu ve fotoğraf sanatçısı bir araya gelmişti.

27 – 30 Haziran tarihlerinde festival coşkusunun yaşandığı ilçede, fotoğraf sanatçıları da yörenin günlük yaşantısını, kültürel değerlerini, tarihi susam değirmenlerini, kale evlerini, çeltik ve susam tarlalarını ve yaylalarda konaklayan göçerleri fotoğrafladı.

Yaklaşık 200 fotoğrafçının katıldığı ödüllü yarışmada fotoğraf sanatçıları birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri ile 7 mansiyon, 5 özel ödül ve 45 sergileme ödülü almak için bir birinden güzel kareler çekti.

Yüksekovalı fotoğrafçı Mehdi Bozkurt’un yaşlı bir kadın ve kekliğin yer aldığı fotoğrafı birinci olurken,  Emrullah Akgün bir evde çektiği karpuz fotoğrafı ikinci oldu.

Dünyanın en prestijli uluslararası fotoğraf yarışması olan Siena'da dünya üçüncüsü olan Deniz Kalaycı Çukurca Foto Safaride de üçüncü oldu. Kalaycı, bir aile bireylerinin ilçeye karşı çay sefasının yer aldığı fotoğraf ile yarışmaya katılmıştı.

Hakkarili Fotoğrafçı Ömer Kaplan 2 mansiyon 2 de sergileme ödülü alırken, Anadolu Ajansı Hakkari Temsilcisi Gazeteci Saim Harmancı Zap Vadisine karşı oyun oynayan iki kız çocuğun yer aldığı fotoğrafı sergileme ödülü kazandı.

Yarışmada 70 bin TL'lik birincilik ödülünü Mehdi Bozkurt, 40 bin TL'lik ikincilik ödülünü Emrullah Akgün, 20 bin TL'lik üçüncülük ödülünü ise K. Deniz Kalaycı aldı.

Yarışmada özel ödül alan fotoğrafçılar şöyle:

1. Ufuk Salur - İçişleri Bakanlığı Özel Ödülü

2. Sedat Topçu - Gençlik ve Spor Bakanlığı Özel Ödülü

3. Emrullah Akgün - Hakkari Valiliği Özel Ödülü

4. Orhan Köse - Çukurca Kaymakamlığı Özel Ödülü

5. Emrullah Akgün - Çukurca Belediyesi Özel Ödülü

Mansiyon Ödülü alan fotoğrafçılar:

1. Minnet Sofuoğlu - Mesken Ölmez Madencilik Özel

Güzeldere Geçidi için müjde verildi Güzeldere Geçidi için müjde verildi

Mansiyon Ödülü

2. Muhammed Celayir - Beylerbeyi Müteahhitlik, İnşaat

Limited Şirketi Özel Mansiyon Ödülü

3. Ömer Kaplan

4. Mehmet Karaca

5. Ali Demir

6. Mehmet Palta

7. Ömer Kaplan

Yarışmada Hakkariili Gazeteci Saim Harmancı'ya ait fotoğrafın yer aldığı 45 fotoğraf da sergileme ödülüne layık görüldü. 

Fotosafari ve Doğa Sporları festivalinde düzenlenen yarışmada birincilik ödülünü alan Mehdi Bozkurt, bu tür etkinliklerin kentin tanıtımında çok önemli olduğunu kaydett ve yarışmayı düzenleyen Hakkari Valiliğine, Çukurca Kaymakamlığı'na Çukurca Belediye Başkanlığı'na, diğer ilgili kurumlara teşekkür etti. 

Bozkurt, ayrıca kendilerini evlerinde ağırlayan Çukurca halkına, organizasyonda yer alan ve organizasyon boyunca bütün taleplerin i karşılayan görevlilere minnettar olduğunu dile getirdi. 

Muhabir: Zeki Dara