HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİ İLSESİ GAZETESİ

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, “01-07 Mart Deprem Haftası” kapsamında Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), 112 Acil Sağlık Ekibi ve Hakkari Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından İbn-i Sina Mesleki Teknik ve Gazi M.Kemal Anadolu Lisesi’nde gerçeği aratmayan "deprem ve yangın” tatbikatı düzenledi.

Tatbikata, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Amiri Oktay Kızılkaya, İtfaiye Müdürü Bülent Keskin, Umke Şube Müdürü Resul Karadeniz, İbn-i Sina Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Gazi M. Kemal Anadolu Lisesi okul müdürleri katıldı.

Senaryonun okunması ile başlayan tatbikatta siren sesinin çalınması ile birlikte öğrenciler ellerinin başının üstüne bırakarak koşarak okulu boşalttı. Bazı görevliler ise bilgisayar ve evrak klasörlerini yanlarına alarak dışarı çıktı. Okulun boşaltılması ile birlikte yangın söndürülerek mevcut yaralılar kurtarıldı. Yardım, yangın tüpü kullanma ve söndürme teknikleri uygulamalı olarak öğrencilere gösterildi. Ayrıca senaryo gereği okul üst katlarında mahsur kalan iki öğrencinin gerçeği aratmayan sahnelerle, İtfaiye ve UMKE tarafından indirme yapılarak kurtarılması ve ilk yardım, taşıma, tahliye gösterilerinin gerçekleştirilmesi öğrenciler tarafından alkışlarla karşılandı. 

Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Amiri Oktay Kızılkaya, yapılan “deprem ve yangın” tatbikatı hakkında açıklama yaptı. Kızılkaya, “Öğrencilerimize depremin olduğu ilk anda panik yapmadan bulundukları yerde hayat üçgeni oluşturmalarını ve çök-kapan-tutun pozisyonuna geçmelerini istedik ve daha sonra ilk sarsıntı geçtikten sonra iki dakika içinde okulu tahliye etmelerini sağladık bunu da başarıyla uyguladılar. Bilim ve teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda ne yazık ki depremlerin ne zaman olacağı bilinememektedir. O halde bize düşen her duruma karşı her zaman hazırlıklı olmaktır. Afetlere karşı zihnen (bilgi ve plan ile), manen( dua ile ) ve maddeten (tedbir ile) hazır olursak afetlerden kaynaklanan sıkıntıları daha kolay atlatabiliriz. Mili Eğitim Müdürlüğü olarak afetlere karşı farkındalık oluşturmak, bilinç geliştirmek ve önceden hazırlıklı olmak için bu tatbikatlara önem veriyoruz, tatbikatın gerçekleştirilmesinde desteklerinden ötürü tüm paydaşlarımıza İl Milli Eğitim Müdürümüz adına teşekkür ediyorum” 

haber-9-001.jpg

haber-8-002.jpg

haber-1-025.jpg

haber-2-017.jpg

haber-4-019.jpg

haber-5-008.jpg

haber-6-004.jpg

haber-10-002.jpg

Editör: Haber Merkezi