Turnuvayı ziyaret eden Hakkari Valisi Ali Çelik: Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasının, teknoloji bağımlılığını en aza indirerek, çocukların zihinsel gelişimini desteklemesini ve oyunlarla olan dostluklarının gelişmesine vesile olmasını temennisinde bulundu.

Dereceye giren öğrencileri Hakkari'yi temsilen Türkiye finallerinde yarışacaklar ve başarılı olacaklarına gönülden inandığını söyledi.

Vali Çelik kurban bağışında bulundu Vali Çelik kurban bağışında bulundu

Vali Çelik, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz ise şunları kaydetti. "Ülkemizde, Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’in öncülüğünde ve ilimizde Valimiz Sayın Ali Çelik’in himayelerinde başlatmış olduğumuz eğitim seferberliğinde, öğrencilerimizin akademik gelişiminin yanında, zihinsel gelişimini de çok önemsiyoruz; bu kapsamda, eğitimi bütüncül bir yaklaşımla görüyor ve oyunlarla destekliyoruz. Katılan öğrencilerimize başarı dilerken, yarışmada görev alan öğretmenlerimize de emekleri için teşekkür ediyorum,"

Yarışmada; Mangala, Reversi ve Küre gibi 7 farklı oyunda, 200 öğrenci başarılı olmak için ter döktü.

34 ilk ve ortaokuldan 473 öğrencinin katılımıyla perşembe günü başlayan Akıl ve Zeka Oyunları Yarışmaları merkez ilçe finalinde, 10 farklı kategoriden ilk 3’e giren toplam 30 öğrenci, Hakkari İl finaline katılmaya hak kazandı. Hakkari İl finali, tüm ilçelerdeki 120 öğrencinin katılımıyla cuma günü tamamlandı. Zorlu ve bir o kadar keyifli mücadele sonucunda ilkokuldan 5, ortaokuldan 5 olmak üzere toplam 10 farklı oyun kategorilerinde birinci olan 10 öğrenci, 22-23 Mayıs tarihinde, Rize'de düzenlenecek olan Türkiye Finali'nde, Hakkari’mizi temsil etmeye hak kazandı.

Yarışmaya; Vali Yardımcısı Furkan Berber, İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım, Milli Eğitim Şube Müdürü Ayhan Turgut, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Muhabir: Nirgül Uysal