Zeynel Bey Yerleşkesindeki spor salonunda gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törene Vali Yardımcısı Furkan Berber, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz,Rektör Yardımcısı Prof.Dr Mehmet Sait Taylan, Rektör Yardımcısı Abdurahman Dodurgalı,28.Dönem AK Parti Hakkari Milletvekili adayı  Akademisyen Dr.Hikmet Yaşar, Hakkari Üniversitesi Genel Sekreteri Senar Hatim, Gençlik Spor İl Müdürü Emin Yıldırım,Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağcanoğlu,  bazı kurum amirleri, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Hakkari Valisi  Ali Çelik, törende yaptığı konuşmada, mezuniyet töreninde öğrencilerle bir arada bulunmaktan mutluluk duyduyuğunu söyledi.

Mezuniyet anlarının zorlu bir sürecin final noktası olduğunu belirten Çelik, "Diplomayı almaya hak kazanan tüm gençlerimizi cani gönülden tebrik ediyorum. Onlara hep destek olan ailelerine de şükranlarımı sunuyorum. Eğitim süreçlerinde üniversite bir dönüm noktasıdır. Hepiniz birer gönüllü elçi olarak ülkemizin her noktasında inşallah güzel vazifeler yapacaksınız. Sevgili öğrenciler ve onların çok kıymetli aileleri, değerli akademisyenlerimiz, hocalarımız, kıymetli hanımefendiler ve beyefendiler, bu gün güzel bir vesileyle yaklaşık 1400 e yakın öğrencimizin hayatlarının en önemli anlarından birinin içinde yani mezuniyet töreni vesilesiyle sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu mutlu gününüzde sevincinize ortak olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duymaktayım ‘ dedi’

Mezun olan öğrencilere hayqtlarında başarılar dileyen Vali Çelik, ‘’Bugün başarı ile mezun olan bu zor yolculukta diplomayı almaya hak kazanan tüm gençlerimizi canıgönülden tebrik ediyorum. Evlatlarını yalnız bırakmayan onlara hep destek olan tüm velilere de şükranlarımı sunuyorum. Yeni başlayacak bu yolda; burada edindiğiniz hem mesleki, hem eğitim, hem ahlak, hem erdem, hem de size ait olan tüm değerler ile artık Hakkâri Üniversitesi mezunu olarak, birey olarak Hakkâri Üniversitesinin anlamlı bir şekilde kabul görmesinin bir temsilcisi oldunuz. Hepiniz gönüllü birer elçi olarak ülkemizin her noktasında inşallah güzel görevler ve vazifeler yapacaksınız. Bu anlamda da sizlerin başarıları ve yapmış olduğunuz hizmetler sizinle aynı yoldan geçecek diğer öğrencilerimize, kardeşlerimize ışık olacak. Sizin aydınlattığınız yolda yürümek isteyen insanların sayısı da artacak. Ben şimdiden bu yolda, yeni başlayacağınız hayat yolunda hepinize başarılar diliyorum. Burada edindiğiniz bilgi, beceri ve erdemlerle hayatta önünüze çıkacak tüm zorlukları aydınlatma iradesine de sahip olduğunuzdan eminim. Rabbim önünüzdeki zorlukları kolay etsin, her şey gönlünüzce olsun. Teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun diliyorum sağ olun" ifadelerini kullandı. 

Hakkari'de  bulunan 2 yaban keçi yavrusu hayata tutundu Hakkari'de bulunan 2 yaban keçi yavrusu hayata tutundu

Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş ise mezun olan öğrencileri tebrik ederek, yeni hayatlarında başarı diledi.

Yaklaşık bin öğrencinin mezun olduğunu aktaran Pakiş, "Mezuniyet töreninin hayırlı olmasını dilerim. Hepinize ömür boyu mutluluklar dilerim. Toplam öğrenci sayımız 5 bin civarıdır. 2024-25 eğitim öğretim yılından itibaren aktif olan fakültesi sayımız inşallah 7 olacak. Eğitim öğretime yönelik projelerimiz devam edecek." diye konuştu.

Başarılı öğrencilere belge verilmesinden sonra kep atan öğrenciler müzik eşliğinde halay çekerek mezuniyetlerini kutladı.

Muhabir: ZEKİ DARA