HAKKARİ İL SESİ GAZETESİ

Türkiye`nin Gayri Safi Milli Hasılası`ndan (GSMH) en az payı alan ve en fakir iller arasında yer alan Hakkâri’de nüfusu kalabalık olan aileler ve dar gelirli aileler, temel gıda maddelerinin başında gelen ekmek ihtiyacını tandırdan karşılıyor.

Ekmek ihtiyacının çoğunlukla tandırla giderildiği şehir merkezinde eskisi kadar olmada da tandır dumanına rastlamak mümkün.

Hakkarili bir çok aile artan hayat pahalılığı karşısında ekmek ihtiyaçlarını karşılamak için tandıra yöneliyor.

Özellikle köylerde tandır ekmek kullanımı yaygınken, son zamanlarda şehir merkezinde de vatandaşlar tandır ekmeği pişirmeye başladı.

Vatandaşlar tandır ekmeği yapmanın hayli zahmetli bir iş olduğunu, fakat ucuza mal ettikleri için bu ekmeğe yöneldiğini belirtiyorlar.

Yıllardır Hakkari'de ekmek pişiren Ayşen Sevim tandırı ısıtmak için odun ve çırpı kullandıklarını söyledi. 

Tandır ekmeğinin diğer ekmeğe göre daha ucuz olduğuna dikkat çeken Sevim," Unu kendimiz alıp tandırda kendimiz pişirince daha ucuza mal ediyoruz.  İnsanlar rahatlarına düşkünler, tandır yapmak, tandırda ekmek yapmak zor, zahmetli, emek isteyen bir iş. Ne zaman ki betonlaşma geldi, hastalıklar ve dertler oluştu. Bizim için şehirlerde yaşamak zehir gibi bir şey oldu" dedi. 

Bakırhan Hakkari’de halk buluşması programına katıldı Bakırhan Hakkari’de halk buluşması programına katıldı

Ev kadını Şefika Acar ise tandırda ekmek pişirmenin çok zahmetli bir iş olduğunu belirterek, “Tandır ekmeğinin hamurunu hazırlamak ve pişirmek çok zahmetlidir. Tandır ekmeği fırınlarda pişirilen ekmeklere benzemez. Hem lezzeti güzeldir hem de çabuk bayatlamaz, Uzun süre muhafaza edilebilir. Hakkari’de imkânı kısıtlı olanlar tandır ekmeği pişirmeyi tercih ediyor. Tabi şehirde bu ekmeği yapmak için de her yer müsait olmayabiliyor. Tabi isterim ki bu gelenek devam etsin. Zamanımızın genç kızlar da tandır başında ekmek pişirsin. Bu kültürümüzün yok olmaması lazım." ifadelerini kullandı.